Hormonalna terapia zastępcza zmienia aktywność bakterii w jelitach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 czerwca 2018 16:31

Długotrwałe leczenie estrogenem i bazedoksyfenem zmienia skład i aktywność mikrobiomu jelitowego, wpływając na sposób metabolizowania estrogenu - informują naukowcy na łamach pisma "Scientific Reports".

Fot. archiwum

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois podzielili 40 samic myszy na pięć grup, którym podawano różne estrogeny - same lub w połączeniu z bazedoksyfenem (preparatem z grupy selektywnych modulatorów receptora estrogenowego stosowanym w leczeniu osteoporozy). Myszy karmione były pożywieniem o wysokiej zawartości tłuszczu, a ich jajniki zostały usunięte w 10. tygodniu życia, by wywołać deficyt estrogenu towarzyszący menopauzie. Po sześciu tygodniach leczenia naukowcy pobrali próbki DNA oraz mikrobiomu jelitowego.

- Zaobserwowaliśmy, że zarówno aktywność genu kodującego P-glukuronidazę (GUS) jak i kwasu glukuronowego - tj. produktu ubocznego metabolizmu estrogenu - zmniejszyły się w wyniku leczenia skoniugowanymi estrogenami i bazedoksyfenem. Potwierdza to naszą hipotezę, że suplementacja estrogenu wpływa na skład mikrobiomu jelitowego oraz na metabolizm tego hormonu - mówi dr Zeynep Madak-Erdogan, autor analizy.

Jak twierdzą badacze, enzym GUS odgrywa kluczową rolę w metabolizowaniu syntetycznych form estrogenu w jelitach.

- Poziom wielu bakterii jelitowych związanych z aktywnością GUS uległ obniżeniu. Dotyczyło to także bakterii Akkermansia, które u ludzi mają działanie przeciwzapalne - zauważa dr Madak-Erdogan.

Zdaniem autorów, zastosowanie odpowiednich probiotyków mogłoby poprawić skuteczność terapii estrogenowej oraz zwiększyć bezpieczeństwo jej stosowania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum