Hormon głodu wzmaga sprawność intelektualną

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2017 08:58

Kiedy żołądek nie ma co trawić, wydziela hormon głodu grelinę. Reguluje ona jednak nie tylko apetyt: jej działanie na komórki mózgu zdumiewa naukowców.

Hormon głodu wzmaga sprawność intelektualną
Hormon głodu wzmaga sprawność intelektualną. Fot. Archiwum

Kto chce zrobić coś dobrego dla swojego organizmu, ten powinien sięgnąć po niezawodny środek: głodówkę. Mówi się, że dzięki głodówce następuje szereg pozytywnych zmian w organizmie, co potwierdzają nie tylko lekarze medycyny naturalnej. Także medycyna konwencjonalna przyznaje, że dzięki głodówkom normuje się ciśnienie krwi, a reumatycy i cukrzycy zauważają poprawę samopoczucia.

Teraz brytyjscy naukowcy dowiedli, że okresowe głodówki mają także dobroczynny wpływ na mózg. Według najnowszych badań hormon regulujący apetyt wzmaga także przyrost nowych komórek mózgowych. Poza tym grelina chronić ma mózg przed zabójczym działaniem zanieczyszczonego środowiska i spowalniać starzenie się mózgu. Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Jeffreya Davisa przedstawił wyniki swoich badań na kongresie neurobiologicznym w Birmingham w Wielkiej Brytanii.

Czytaj także: Grelina, czyli dlaczego jemy ponad miarę

W trakcie najnowszych badań prof. Davies dowiódł, że grelina może chronić komórki. Post ma, w opinii naukowców, dobroczynne skutki odmładzające i poprzez pobudzanie produkcji dopaminy przyczynia się do ochrony przed stresem biochemicznym. W ten sposób ta substancja mogłaby przynajmniej zatrzymać nasilanie się objawów choroby Parkinsona. Inni naukowcy, prowadzący dobrowolne badania na pacjentach z Parkinsonem z zaburzeniami pamięci, stwierdzili, że ich krew zawiera mniej greliny.

Jak stwierdzono ponadto, niskokaloryczne diety są w stanie podnieść poziom greliny we krwi. Naukowcy nie chcą jednak rozbudzać zbytnio nadziei na błyskawiczny efekt w przywróceniu sprawności umysłowej po zastosowaniu greliny. Potrzeba czasami wielu tygodni zanim nowe komórki mózgowe w pełni zaczną spełniać swoje funkcje.

Czytaj: www.dw.com

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum