Holandia zgodzi się na hodowlę ludzkich embrionów w celach badawczych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2016 21:33

Ministerstwo zdrowia Holandii zapowiedziało w piątek (27 maja), że wyrazi zgodę na hodowlę ludzkich embrionów w ściśle określonych celach badawczych. Dotąd prawo dopuszczało tylko badania na embrionach niewykorzystanych w ramach procedury in vitro, za zgodą rodziców.

Dotąd holenderskie przepisy dopuszczały jedynie badania na embrionach niewykorzystanych w ramach procedury in vitro. Fot. Archiwum

''Minister zdrowia Edith Schippers pragnie zezwolić na powstawanie embrionów w celach naukowych - i pod bardzo surowymi warunkami - aby dać ludziom szansę na (posiadanie) zdrowych dzieci" - głosi komunikat.

Z oświadczenia resortu wynika, że hodowla będzie dopuszczona tylko w przypadku badań dotyczących leczenia niepłodności, sztucznych technik reprodukcyjnych, oraz leczenia i zapobiegania chorobom genetycznym i wrodzonym.

W szczególności pozostanie w mocy obowiązujący obecnie warunek, że hodowla embrionu poza organizmem kobiety może trwać najwyżej 14 dni. Ponadto, podobnie jak obecnie, dawcy komórek płciowych mają być informowani o zamiarze prowadzenia badań i muszą wyrazić na to zgodę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum