Hiszpania: według badań psychicznie pandemię trudniej znoszą kobiety

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 sierpnia 2020 14:49

Mieszkanki Hiszpanii podczas pandemii koronawirusa są bardziej wrażliwe psychicznie niż były przed jej rozpoczęciem - wynika z opublikowanych w tym kraju badań.

Hiszpania: według badań psychicznie pandemię trudniej znoszą kobiety
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Hiszpańska rozgłośnia Cope podała w poniedziałek, że u 73 proc. mieszkanek tego kraju wystąpiły od marca w związku z restrykcjami związanymi z pandemią objawy depresji bądź stany lękowe. Nigdy wcześniej w żadnym badaniu nie zanotowano w Hiszpanii tak dużego odsetka kobiet z problemami natury psychicznej.

We wnioskach z badania napisano, że niewspółmiernie mniej przypadków zanotowano wśród mężczyzn. Ze studium szpitala w Barcelonie (Idibaps), w którym przebadano ponad 4300 dorosłych mieszkańców Hiszpanii, wynika, że największe obawy ankietowanych budzi możliwość zarażenia się koronawirusem lub ewentualność utraty pracy.

Ankieta, przeprowadzona na przełomie czerwca i lipca, nie jest jedyną, która ukazuje zachowania kobiet i mężczyzn w okresie pandemii wirusa SARS-CoV-2 w Hiszpanii. Inne studium przeprowadziła rządowa agenda Wyższa Rada Sportu w Madrycie.

Z badania, którego wnioski zacytowała rozgłośnia Cadena Ser, wynika, że młode Hiszpanki zdecydowanie częściej niż mężczyźni uczestniczą w okresie pandemii w zajęciach treningowych, zazwyczaj organizowanych we własnym zakresie.

Ze studium przeprowadzonego wśród 14 tys. studentów szesnastu hiszpańskich uczelni wyższych wynika, że tylko 9 proc. studentek porzuciło "dużą" aktywność fizyczną, a 25 proc. "umiarkowaną".

W przypadku hiszpańskich studentów spadek aktywności był znacznie bardziej widoczny. Intensywne treningi porzuciło z powodu pandemii 32 proc. mężczyzn, a umiarkowane - 39 proc.

Marcin Zatyka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum