Hiszpania: nowa metoda obrony przed AIDS

Autor: Chemistry & Biology/Rynek Zdrowia • • 05 sierpnia 2010 08:54

Naukowcy na łamach Chemistry & Biology opublikowali nową metodę obrony przed infekcją wirusem HIV.

Metoda polega na tworzeniu ochronnej tarczy, która ogranicza kontakt wirusa z podatną komórką gospodarza oraz jego przenikanie do układu immunologicznego. Otwiera to drogę do opracowania w przyszłości farmaceutyków, które mogłyby zwalczyć chorobę w początkowych stadiach.

Trzyletnie, przełomowe badania prowadzone były przez dr Félixa Goñi z Consejo Superior de Investigaciones Cient¡ficas (CSIC) w Hiszpanii wraz z kilkoma wydziałami CSIC i hiszpańskimi instytutami specjalizującymi się w chemii i biologii molekularnej. Nowatorskie podejście opiera się na regulacji płynności błony komórkowej, aby zapobiegać pojawieniu się fuzji błon, kiedy błony komórkowe i błona wirusa HIV wejdą ze sobą w kontakt.

Błona komórkowa, jako ochronna, delikatna warstwa cytoplazmy, ma budowę pobodną do błony wirusa HIV. Fuzja zachodzi wówczas, kiedy obydwie błony stykają się, stwarzając w ten sposób otwór, który jest punktem wejścia dla wirusa. Na tym etapie wirus przyczepia się do receptora komórki i zaczyna się rozprzestrzeniać.

Celem dr Goñi i jego zespołu było wzmocnienie i usztywnienie struktury błony, aby całkowicie wykluczyć powstawanie fuzji i uniknąć późniejszej eskalacji wirusa. Naukowiec wyjaśnia, że aby powstał otwór błony muszą być płynne i ruchome. Aby temu zapobiec, zespół opracował proces, w którym błony komórkowe stają się twardsze i mniej podatne.

– Ta metoda może doprowadzić do opracowania nowego farmaceutyku, który spowoduje, że błony będą sztywniejsze, co utrudni przeniknięcie wirusa. W miejsce elastyczności błony powstaje swoistego rodzaju zbroja, która powoduje, że komórka jest nieprzenikalna – wskazuje dr Goñi.

 


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum