Halucynogenne grzybki: nowy lek na depresję?

Autor: Dziennik/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2012 09:37

Ponad 50 lat badań z udziałem ochotników wykazało terapeutyczny wpływ halucynogennych grzybków na pacjentów cierpiących na depresję.

Za zastosowaniem grzybków psylocybinowych w leczeniu depresji opowiada się profesor David Nutt, do niedawna doradca brytyjskiego rządu ds. leków, który namawia do kolejnych badań prowadzących do legalizacji wspomnianych grzybków jako specyfiku stosowanego w leczeniu zaburzeń psychicznych - informuje "The Independent". 

Grzybki psylocybinowe zawierają aktywny chemicznie składnik - psylocybinę, czyli psychodeliczny alkaloid. Psylocybina w wielu krajach uznawana jest za zakazany środek odurzający. Istnieją jednak udokumentowane badania wykazujące pozytywny wpływ psylocybiny na pacjentów ze stanami lękowymi lub depresją.

Wyniki pierwszych badań nad psylocybiną były opublikowane w "Proceedings of the National Academy of Sciences". Brało w nich udział 30 osób, którym dożylnie podawano środek halucynogenny oraz skanowano mózg za pomocą rezonansu magnetycznego. Okazało się, że "lek" spowodował spadek aktywności w tych obszarach mózgu, które były związane z nadpobudliwością u osób z depresją.

Więcej: http://zdrowie.dziennik.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum