Hałas = większe ryzyko zawału serca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 października 2010 16:56

Hałas panujący w miejscu pracy zwiększa ponad dwukrotnie ryzyko zawału serca u pracowników - wynika z badań opublikowanych na łamach pisma Occupational and Environmental Medicine.

Hałas = większe ryzyko zawału serca
Naukowcy z University of British Columbia w Vancouver w Kanadzie doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych w latach 1999-2004 wśród 6307 pracowników, w wieku 20 lat i starszych. Przeprowadzono z nimi wywiady domowe na temat stylu życia, warunków pracy, a oprócz tego poddano badaniom medycznym i wykonano testy krwi.

Jedna piąta badanych osób przyznała, że przez ostatnie dziewięć miesięcy lub dłużej była w pracy narażona na uciążliwy hałas, tj. taki, w którym trudno porozumiewać się przy zwykłym natężeniu głosu. Okazało się, że osoby, które musiały w pracy znosić ciągły hałas były od dwóch do trzech razy bardziej narażone na poważne problemy z sercem, jak zawał serca, choroba wieńcowa, dusznica bolesna oraz izolowane nadciśnienie rozkurczowe, niż rówieśnicy pracujący w ciszy.

Dotyczyło to przede wszystkim palących mężczyzn poniżej 50. r.ż. W tej grupie wiekowej choroby układu krążenia występowały od trzech do czterech razy częściej.

W badaniach krwi nie stwierdzono związku między narażeniem na hałas a wzrostem poziomu cholesterolu czy białek prozapalnych, zaliczanych do czynników ryzyka chorób serca.

Zdaniem autorów pracy, wyniki te wskazują, że długotrwałe narażenie na duży hałas w pracy może być równie silnym stresorem dla układu krążenia, jak nagłe silne emocje, czy wysiłek fizyczny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum