Hałas = większe ryzyko zawału serca
Hałas panujący w miejscu pracy zwiększa ponad dwukrotnie ryzyko zawału serca u pracowników - wynika z badań opublikowanych na łamach pisma Occupational and Environmental Medicine.

Jedna piąta badanych osób przyznała, że przez ostatnie dziewięć miesięcy lub dłużej była w pracy narażona na uciążliwy hałas, tj. taki, w którym trudno porozumiewać się przy zwykłym natężeniu głosu. Okazało się, że osoby, które musiały w pracy znosić ciągły hałas były od dwóch do trzech razy bardziej narażone na poważne problemy z sercem, jak zawał serca, choroba wieńcowa, dusznica bolesna oraz izolowane nadciśnienie rozkurczowe, niż rówieśnicy pracujący w ciszy.
Dotyczyło to przede wszystkim palących mężczyzn poniżej 50. r.ż. W tej grupie wiekowej choroby układu krążenia występowały od trzech do czterech razy częściej.
W badaniach krwi nie stwierdzono związku między narażeniem na hałas a wzrostem poziomu cholesterolu czy białek prozapalnych, zaliczanych do czynników ryzyka chorób serca.
Zdaniem autorów pracy, wyniki te wskazują, że długotrwałe narażenie na duży hałas w pracy może być równie silnym stresorem dla układu krążenia, jak nagłe silne emocje, czy wysiłek fizyczny.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)