HCC 2021: Oto laureaci III edycji konkursu Start-Up-Med

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia15 czerwca 2021 05:55

W inauguracyjnym dniu VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych odbyła się prezentacja 10 projektów wybranych przez kapitułę konkursu Start-Up-Med spośród prawie pięćdziesięciu zgłoszonych do rywalizacji.

HCC 2021: Oto laureaci III edycji konkursu Start-Up-Med
Dr Ewa Grudzińska w trakcie gali konkursu Start-Up-Med/Foto: PTWP
  • Zwycięzcą tegorocznego konkursu Start-Up-Med został Innomus za projekt trenażera chodu, pozwalającego na kontrolę ruchu we wszystkich sześciu stawach
  • W kategorii Najlepszy Ośrodek Medyczny Naukowy laureatem została II Katedra i Klinika Okulistyki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie za innowacyjne urządzenie umożliwiające zautomatyzowany i szczegółowy pomiar kątów zeza w różnych ustawieniach gałki ocznej
  • W głosowaniu czytelników portalu rynekzdrowia.pl najwięcej głosów uzyskał projekt HoloGraf

Celem tego konkursu, organizowanego przez portal rynekzdrowia.pl jest wybór i nagrodzenie Start-Up’ów tworzących najbardziej kreatywne innowacje o istotnym znaczeniu dla pacjentów i systemu opieki zdrowotnej. Nie bez znaczenia w ocenie zgłaszanych projektów i rozwiązań byłą ich opłacalność i możliwość szybkiego wdrożenia.

Innomus laureatem konkursu Start-Up

Autorzy projektów w konkursie towarzyszącemu już po raz trzeci Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych rywalizowali w dwóch kategoriach – Start-Up i Ośrodek Medyczny Naukowy. Autorzy rozwiązań zgłoszonych do konkursu mieli okazję osobiście lub on-line zaprezentować swoje projekty zaprezentować w czasie specjalnej sesji HCC21 jurorom konkursu.

W składzie tegorocznego grona jurorów oceniającego finałowe projekty znaleźli się: prof. Piotr Buszman - kierownik Katedry Kardiologii, Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, prof. Marek Gzik - kierownik Katedry Biomechatroniki na Politechnice Śląskiej, Krzysztof Kopeć - prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków, dr Magdalena Kosydar-Piechna, Senior Medical Advisor w Pfizer Polska.

W tym gronie znaleźli się także: dr Ligia Kornowska, dyrektor zarządzająca w organizacji Polska Federacja Szpitali, Aleksandra Mościcka-Studzińska, zastępca dyrektora w Dziale Zarządzania Ekspertami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prof. Zbigniew Nawrat, dyrektor kreatywny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Z. Religi, prezydent, Międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Robotyki Medycznej, wykładowca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Marcin Szczeciński, Investment Manager w firmie Adamed Pharma S.A.

W wyniku glosowania zwycięzcą tegorocznego konkursu Start-Up-Med została spółka Innomus. Jej dyrektor Bartłomiej Wielogórski zaprezentował jurorom zautomatyzowany trenażer chodu.

Trenażer jest innowacyjnym urządzeniem pozwalającym na kontrolę ruchu we wszystkich sześciu stawach. Umożliwia trening z możliwością wyboru 5 ćwiczeń ze zmienną prędkością i długością kroku, na podstawie wzorca chodu.

Urządzenie przeznaczone jest między innymi dla pacjentów z dziecięcym porażeniem mózgowym, po udarach, z dystrofią mięśniową i innymi schorzeniami wpływającymi na ograniczenia ruchowe i wady postawy.

Laureatem kategorii Ośrodek Medyczny Naukowy - PUM

W kategorii Najlepszy Ośrodek Medyczny Naukowy wybrana przez jurorów została II Katedra i Klinika Okulistyki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Dr Ewa Grudzińska zaprezentowała jurorom innowacyjne urządzenie umożliwiające zautomatyzowany i szczegółowy pomiar kątów zeza w różnych ustawieniach gałki ocznej, z wykorzystaniem technik wirtualnej projekcji stereoskopowej i analizy ruchu oczu przy użyciu skalibrowanego systemu optycznego i kamer. Dodajmy, że pomysłodawcą rozwiązania oraz koordynatorem i kierownikiem projektu jest dr. hab. n. med., prof. PUM Monika Modrzejewska z II Katedry i Kliniki Okulistyki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. 

Zaprezentowane czasie sesji urządzenie może zastąpić stosowany dotąd w gabinetach okulistycznych i ortoptycznych czasochłonny, często niemiarodajny „cover test” wykorzystujący tzw. listwy pryzmatyczne.

Odbierając nagrodę dr Ewa Grudzińska wyraziła nadzieję, że opracowany przez szczecińskich pasjonatów projekt przyda się w gabinetach okulistycznych i skorzystają na jego wprowadzeniu pacjenci.

- Dzięki temu urządzeniu, szczególnie mali pacjenci mogą być właściwie diagnozowani. Kąt ich zeza zostanie odpowiednio wyznaczony. Dzięki temu unikną kolejnej operacji a samo badanie będzie dla nich przyjemniejsze i krótsze – mówiła dr Grudzińska, odbierając nagrodę.

Nagroda czytelników Rynku Zdrowia dla HoloGraft

Obok jury, które wybierało laureatów tegorocznego konkursu Start-Up-Med. swojego wyboru dokonali także czytelnicy portalu rynekzdrowia.pl. Najwięcej głosów otrzymało rozwiązanie HoloGraft.

HoloGraft jest zdolny do przetwarzania obrazów tomografii komputerowej pacjenta do formy trójwymiarowego modelu holograficznego aorty i jej naczyń bocznych. Proces ten odbywa się za pomocą wytrenowanych sieci neuronowych zapewniających pełną automatyzację. Obraz holograficzny jest szablonem aorty właściwym dla danego pacjenta.

Dr Paweł Rynio z Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Angiologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, odbierając nagrodę dziękował, w imieniu całego zespołu, który stworzył tę nową technologię, za to wyróżnienie czytelnikom Rynku Zdrowia.

Wyraził też nadzieję, że uda się szybko wdrożyć tę technologię na szerszą skalę. – W ten sposób będziemy mogli pomóc większej ilości pacjentom z tętniakiem aorty brzusznej i unikniemy przedwczesnych śmierci, którym tak naprawdę jesteśmy w stanie zapobiec, tylko potrzebujemy do tego odpowiednich narzędzi – powiedział dr Rynio.

Obok laureatów III edycji konkursu Start-Up-Med. towarzyszącemu Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych, autorzy wszystkich projektów, które znalazły się w finale, zostali uhonorowani dyplomami finalistów konkursu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum