Guma do żucia ostrzega o infekcjach

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 17 sierpnia 2017 15:24

Niemieccy naukowcy wynaleźli gumę do żucia, która w przypadku odkrycia bakterii przybiera gorzki smak. To ważne zwłaszcza dla posiadaczy implantów, którzy w ten sposób dostaną ostrzeżenie o grożącej infekcji.

Guma do żucia ostrzega o infekcjach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od 1 do 5 procent posiadaczy implantów ma do czynienia z komplikacjami w ciągu kilku pierwszych lat po ich wszczepieniu. Na styku implantu, dziąseł i kości tworzą się siedliska bakterii, których obecność nie jest wyczuwalna.

W przypadku naturalnego uzębienia stany zapalne w jamie ustnej łatwo odkryć, gdy pojawi się ból lub obrzęk. Jeśli jednak stan zapalny rozwija się w sposób niezauważony, może zniszczyć tkankę i kości, zanim pacjent się zorientuje.

Odkrycia siedliska bakterii, a tym samym wczesnego zapobiegania rozwojowi infekcji, może dokonać specjalny rodzaj gumy do żucia, wynaleziony przez zespół Lorenza Meinela z Wuerzburga we współpracy z naukowcami z Duesseldorfu, Berlina i Jeny. Naukowcy prezentują swoje dokonania w aktualnym wydaniu pisma ”Nature Communications”.

”Inteligentna” guma do żucia zawiera substancję reagującą na enzymy rozkładające białka, które powstają przy stanach zapalnych w jamie ustnej. Gdy substancja wejdzie w reakcję z enzymami, w ustach pojawi się gorzki smak. Naukowcy zapewniają, że nowy rodzaj gumy do żucia wykrywa każdy rodzaj bakterii i to o wiele skuteczniej niż używane dotychczas testy, których wyniki analizowane są dopiero w laboratoriach.

Czytaj: www.dw.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum