Grzyby także mogą pomóc w leczeniu raka

Autor: Onet, BBC/Rynek Zdrowia • • 30 grudnia 2009 10:45

Zespół naukowców z University of Nottingham odkrył, że substancja występująca w grzybach zwana cordycepinem, hamuje rozwój komórek rakowych.

Naukowcy sądzą, że ich okrycie może przyczynić się do skuteczniejszego leczenia chorób nowotworowych. Rzadki rodzaj pasożytniczych grzybów, zawierających cordycepin, rozwija się na gąsienicach i jest powszechnie stosowany w medycynie chińskiej. Badający zaobserwowali dwa rodzaje działania cordycepinu na komórki rakowe – niewielka dawka substancji hamuje niekontrolowany podział komórek, natomiast wysokie dawki całkowicie hamują ich wzrost.

– Nasze odkrycie umożliwia badanie nad rodzajami nowotworów, które mogłyby być leczone cordycepinem. Teraz będzie można przewidzieć również, jakie leki mogłyby mogą być łączone z cordycepinem, tak, aby jeszcze skuteczniej wpływać na leczenie nowotworów – przyznała dr Cornelia de Moor, badająca właściwości grzybów na Uniwersytecie w Nottingham.

Badania nad cordycepinem prowadzone są od 1950 r. Warto zwrócić uwagę chociażby na to, że dzięki przypadkowym wynikom badań zaobserwowano łagodzący wpływ środka na choroby autoimmunologiczne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum