Grypa lub infekcja grypopodobna zwiększa ryzyko udaru mózgu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2019 10:38

Grypa oraz infekcje grypopodobne zwiększają ryzyko rozwarstwienia tętnicy szyjnej i wystąpienia udaru mózgu - wynika z dwóch badań naukowców z Columbia University w Nowym Jorku.

Grypa lub infekcja grypopodobna zwiększa ryzyko udaru mózgu
Fot. archiwum

Pierwsze badanie przeprowadzili naukowcy z Columbia University w Nowym Jorku. Przeanalizowali oni dane zebrane wśród blisko 31 tys. pacjentów, którzy w 2014 r. przeszli niedokrwienny udar mózgu. Średnia wieku badanych wynosiła 71-72 lata. Porównując ten sam okres, w którym pacjent doznał udaru w 2014 r. z dwoma poprzednimi latami, naukowcy doszli do wniosku, że infekcja grypopodobna wiązała się z wyższym o 40 proc. ryzykiem wystąpienia udaru mózgu w ciągu kolejnych 15 dni. Podwyższone prawdopodobieństwo udaru utrzymywało się jeszcze przez kolejny rok.

Jak skomentowała główna autorka pracy dr Amelia K. Boehme, związek między grypopodobną infekcją a udarem mózgu był podobny bez względu na płeć, rasę, czy miejsce zamieszkania badanych osób.

Zdaniem autorów badania można to tłumaczyć m.in. stanem zapalnym wywołanym w organizmie przez infekcję wirusową, jednak na razie nie ma na to rozstrzygających dowodów naukowych.

Drugie badanie przeprowadził zespół z tego samego uniwersytetu. Objęto nim 3 861 pacjentów (średnia wieku 52 lata), u których po raz pierwszy doszło do rozwarstwienia tętnicy szyjnej, niezwiązanego z urazem. Uważa się je za główną przyczynę niedokrwiennego udaru mózgu u młodych pacjentów - w wieku 15-45 lat. Analiza wykazała, że ryzyko rozwarstwienia tętnicy szyjnej utrzymywało się na wyższym poziomie w ciągu miesiąca od przebytej grypy bądź infekcji grypopodobnej.

- Nasze wyniki sugerują, że ryzyko rozwarstwienia tętnicy szyjnej spada z czasem po przebytej grypie. Ten trend wskazuje, że infekcje grypopodobne mogą faktycznie być czynnikiem indukującym proces rozwarstwienia tętnicy - skomentowała główna autorka pracy Madeleine Hunter.

Jak podaje serwis Medical Xpress, obydwie prace zostaną zaprezentowane na Międzynarodowej Konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Udaru Mózgu (American Stroke Association's International Stroke Conference 2019), która odbędzie się w dniach 6-8 lutego w Honolulu. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum