Grant na badania nad rakiem trzustki. PTO rozdzieli prawie pół mln zł w ramach konkursu

Autor: oprac. SzB • Źródło: Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Rynek Zdrowia18 października 2022 20:30

Polskie Towarzystwo Onkologiczne otrzymało od firmy Servier Polska grant finansowy. Pieniądze zostaną przeznaczone na innowacyjne projekty nakierowane na rozwój w opiece nad pacjentem z rakiem trzustki.

Grant na badania nad rakiem trzustki. PTO rozdzieli prawie pół mln zł w ramach konkursu
Przekazano grant na projekty mające poprawić opiekę nad pacjentem z rakiem trzustki. Fot. Polskie Towarzystwo Onkologiczne
  • Polskie Towarzystwo Onkologiczne otrzymało grant w wysokości 450 tys. zł na projekty edukacyjno-naukowe
  • Pieniądze będą przyznawane w procesie konkursu osobom, które przedstawią swoje innowacyjne pomysły i rozwiązania nakierowane na szeroko rozumiany rozwój w opiece nad pacjentem z rakiem trzustki
  • Rak trzustki to nowotwór złośliwy o wzrastającej częstości występowania. W Polsce każdego roku taką diagnozę słyszy ok. 4 tys. osób. Przedstawiciele PTO podkreślają, ze obecnie liczba zachorowań na raka trzustki równa się prawie liczbie zgonów

Będą dotacje na badania nad rakiem trzustki. PTO rozdzieli 450 tys. zł

Polskie Towarzystwo Onkologiczne otrzymało grant na projekty edukacyjno-naukowe mające poprawić opiekę nad pacjentem z rakiem trzustki od firmy Servier Polska.

Grant, jak czytamy, będzie przyznawany w drodze konkursu osobom, które przedstawią swoje innowacyjne pomysły i rozwiązania nakierowane na rozwój w opiece nad pacjentem z rakiem trzustki.

Wspomniany konkurs będzie realizowany w trzech, corocznych edycjach. Łącznie ma zostać wyłonionych od 3 do 9 projektów o możliwie różnym charakterze (technologicznym, badawczym, edukacyjnym itp.). Polskie Towarzystwo Onkologiczne podzieli łączną kwotę 450 tys. zł. 

— Dzięki współpracy sektora publicznego z biznesem w ramach działania Warsaw Health Innovation Hub możemy kreować dziś akcelerator rozwoju innowacji w sektorze ochrony zdrowia — podkreślał, w trakcie uroczystości przekazania grantu, dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych i przewodniczący Rady Warsaw Health Innovation Hub.

— Programy, takie jak grant onkologiczny Servier to przykład wartościowej kooperacji dającej szansę na wdrożenie najwyższej jakości rozwiązań technologicznych, naukowych i edukacyjnych, które mam nadzieję, wkrótce zapewnią wyższą jakość leczenia pacjentów z rakiem trzustki — dodał Sierpiński. 

Rak trzustki to śmiertelny nowotwór złośliwy

Rak trzustki to nowotwór złośliwy o wzrastającej częstości występowania. Corocznie rejestruje się od 8 do 10 nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców w krajach uprzemysłowionych.

W Polsce każdego roku taką diagnozę słyszy ok. 4 tys. osób. Obecnie, jak podkreślają przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, liczba zachorowań na raka trzustki równa się prawie liczbie zgonów.

— W praktyce brakuje narzędzi do jego wczesnego wykrywania w ramach badań przesiewowych, jak ma to miejsce w przypadku np. raka piersi. Oznacza to, że możliwości prewencji i wczesnej diagnostyki są bardzo ograniczone — czytamy na stronie PTO. 

"W projektach naukowych i grantach edukacyjnych jest często pomijany"

Prof. Lucjan Wyrwicz — z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej - Curie, Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie — podkreślał, że "rak trzustki nie należy do tzw. wielkiej piątki najbardziej rozpowszechnionych nowotworów" i dlatego "w projektach naukowych i grantach edukacyjnych jest często pomijany". 

Ze względu na złe rokowania, grupę pacjentów z rakiem trzustki należy obejmować szczególną opieką, a lekarze powinni mieć otwarty szeroko dostęp do pogłębiania swojej wiedzy w tej dziedzinie.

— Wsparcie postępu w zakresie leczenia systemowego tego nowotworu powinno być celem dla nas wszystkich. Potrzebne są nam zarówno testy przesiewowe, jak i terapie czy narzędzia wsparcia leczenia, które pozwolą pacjentom żyć w lepszej jakości nawet o kilka miesięcy dłużej. Dla chorych i ich rodzin ma to wielkie znaczenie — dodał współtwórca i organizator konkursu, prof. Piotr Rutkowski z Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Wnioski można przesyłać do 18 listopada

W konkursie mogą wziąć udział zarówno lekarze, jak i osoby, które są gotowe zaproponować i wprowadzić innowacyjne rozwiązania.

Wnioski o grant można przesyłać w formie pisemnej i elektronicznej do 18 listopada 2022 roku. Regulamin konkursu zamieszczamy poniżej. 

— Wspieramy ważne z punktu widzenia ochrony zdrowia cele badawcze, bo bardzo dosłownie rozumiemy naszą odpowiedzialność za pacjentów — szczególnie w tej trudnej populacji chorych — podsumowała Joanna Drewla, dyrektor generalna firmy Servier Polska.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum