Grant ERC: 1,3 mln euro na badania kontroli mózgu nad emocjami przekazywanymi społecznie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 sierpnia 2016 10:46

Dr hab. Ewelina Knapska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego jest kolejną polską badaczką, która otrzymała prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Za ponad 1,3 mln euro zbada jak centrum emocji w mózgu kontroluje emocje przekazywane społecznie.

Grant ERC: 1,3 mln euro na badania kontroli mózgu nad emocjami przekazywanymi społecznie
Grant na badania mózgu wynosi ponad 1,3 mln euro Fot. Archiwum

Polska badaczka otrzymała od Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) tzw. Starting Grant, przeznaczony dla osób od dwóch do siedmiu lat po doktoracie. W ramach otrzymanego finansowania dr Knapska stworzy zespół, który zbada, jak ciało migdałowate, stanowiące centrum emocji w mózgu, kontroluje pozytywne i negatywne emocje przekazywane społecznie - poinformował Instytut Nenckiego.

Dr hab. Ewelina Knapska jest kierownikiem Pracowni Neurobiologii Komórki w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN w Warszawie. Jest też laureatką programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej: Kolumb (2006) oraz Powroty/Homing (2008).

European Research Council przyznaje środki na trzy główne rodzaje projektów trwających do 5 lat. Starting Grant (maksymalnie 1,5 mln euro) przeznaczony jest dla osób od 2 do 7 lat po doktoracie, Consolidator Grant (maksymalnie 2 mln euro) - skierowany jest do naukowców od 7 do 12 lat po doktoracie, a o Advanced Grants (maksymalnie 2,5 mln euro) walczyć mogą niezależni naukowcy o ugruntowanym dorobku, prowadzący własne badania.

Dodatkowo naukowcy, którzy zdobyli już któryś z grantów ERC, mogą ubiegać się o grant Proof of Concept (maks. 150 tys. euro) na rozwinięcie swojego pomysłu na potrzeby rynku.

W latach 2007-2013 (7. Program Ramowy) do Polski trafiło jedynie 14 z 4322 grantów przyznanych przez ERC. Po dwóch latach realizacji programu Horyzont 2020 (2014-2020) polskie jednostki naukowe otrzymały dziesięć z ok. 2 tys. przyznanych grantów ERC.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum