Gorzka czekolada chroni przed słońcem?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 sierpnia 2011 09:31

Jedzenie gorzkiej czekolady chroni skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym - uważają badacze z kanadyjskiego uniwersytetu Laval. Jak podały kanadyjskie media, wkrótce zaczną się testy, które mają potwierdzić tę tezę.

Gorzka czekolada chroni przed słońcem?

Uniwersytet Laval (prowincja Quebec) nadal rekrutuje obecnie ochotników o jasnej karnacji, którzy spożywać będą codziennie porcję gorzkiej czekolady - około jednej trzeciej tabliczki (30 gram) - przez 3 miesiące. Testy już się zaczęły.

Jak podał dziennik La Presse, ochronne działanie ma tylko prawdziwa gorzka czekolada o zawartości przynajmniej 60 proc. kakao. Czekolada mleczna nie wchodzi w grę. Jak bowiem twierdzą kanadyjscy badacze, odwołując się do wcześniejszych badań niemieckich i brytyjskich kolegów, ochronną rolę, zwiększającą odporność jasnej skóry na promienie UV, pełnią polifenole, które są eliminowane w procesie produkcji czekolady mlecznej.

Polifenole obecne w gorzkiej czekoladzie mają działanie przeciwutleniające, poprawiają też krążenie krwi. Te właśnie korzystne efekty będą m.in. badać naukowcy z Uniwersytetu Laval.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum