Gliwice: wynaleziony skaner pozwoli lepiej leczyć rany

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2013 11:38

Urządzenie do diagnostyki ran trudno gojących się, mierzące ich temperaturę, opracowali naukowcy z Politechniki Śląskiej. To pierwsze takie rozwiązanie na świecie.

Gliwice: wynaleziony skaner pozwoli lepiej leczyć rany

Temperatura ludzkich tkanek jest w dużym stopniu związana z ich ukrwieniem. Stopień ukrwienia mówi nam czy zraniona tkanka się goi, czy wręcz przeciwnie.

Dzięki różnicom temperatur można śledzić proces gojenia się rany. Dlatego lekarze bardzo chętnie wykorzystują termowizję. Jednak do tej pory przy jej pomocy mogli wykonywać tylko jedno termowizyjne zdjęcie uszkodzonego miejsca. Dzięki urządzeniu skonstruowanemu przez naukowców Politechniki Śląskiej i Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej będzie można uzyskać dokładny obraz całej powierzchni rany i wyliczyć jej pole.

Powstałe w Gliwicach urządzenie to przypominający robota skaner, który poruszając się nad pacjentem, wykonuje dziesiątki termowizyjnych zdjęć fragmentów jego ciała. 

Naukowcy widzą zresztą więcej zastosowań dla swojego urządzenia. Będzie można je używać też np. do monitorowania stanu zdrowia pacjentów po przeszczepie skóry.

"Termograficzno-wizyjny system wspomagający diagnostykę ran oparzeniowych i trudno gojących się" otrzymał m.in. srebrny medal na międzynarodowych targach wynalazczości Concours Lepine w Paryżu.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum