×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Geny nie decydują o sprawności intelektualnej w starszym wieku

Autor: Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia24 stycznia 2012 12:32

Zachowanie sprawności umysłowej do późnego wieku zależy zarówno od predyspozycji genetycznych, jak i wpływu środowiska oraz od nas samych - wynika z najnowszych badań jakie prowadził prof. Ian Deary z University of Edinburgh.

Geny nie decydują o sprawności intelektualnej w starszym wieku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak za czasopismem ''Nature'' podaje serwis Nauka w Polsce PAP, niektóre osoby wykazują bystrość umysłu nawet w wieku 90 lat, z kolei inni tracą ją zaraz po przejściu na emeryturę. Potwierdzały to liczne badania naukowe. Wynikało z nich, że osoby ujawniały większą inteligencję w okresie dorastania, przewyższały pod tym względem swych rówieśników zarówno po dorośnięciu, jak też w starszym wieku.

Prof. Ian Deary z University of Edinburgh, autor najnowszych badań, potwierdza, że faktycznie, niektóre osoby umysłowo starzeją się wolniej. Nie jest to jednak regułą i nie zależy wyłącznie od genów. Z badań szkockiego naukowca wynika, że za gorsze wyniki w testach na inteligencję jedynie w jednej czwartej można obarczać predyspozycje genetyczne.

Badacz powołuje się na badania 1 940 Szkotów poddanych testom na inteligencję w wieku 11 lat, a potem między 54. i 68. rokiem życia oraz w jeszcze starszym wieku, gdy skończyli oni 65, 70 lub 79 lat.

Przebadano również różnice genetyczne występujące między badanymi osobami. Posłużono się tzw. polimorfizmem pojedynczych nukleotydów (SNP - Single Nucleotide Polymorphism), odpowiadającym za indywidualne różnice genetyczne (SNP stanowią 90 proc. całej zmienności występującej w ludzkim genomie).

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze