Genom komórek rakowych - wiemy coraz więcej

Autor: Nature/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2010 10:09

Dzięki zsekwencjonowaniu DNA pacjenta z nowotworem płuc naukowcy wiedzą coraz więcej o zmianach w genomie komórek rakowych.

Zespół naukowców z Complete Genomics Inc. (innowacyjna firma z Kalifornii, zajmująca się rozszyfrowywaniem DNA), pracujący pod kierunkiem doktora Zemina Zhanga porównał genom guza pierwotnego z genomem komórek pochodzących ze zdrowej, okalającej go tkanki.

Materiał badawczy został pobrany od pacjenta cierpiącego na niedrobnokomórkowego raka płuca. Porównanie to umożliwiło wychwycenie zmian, jakie zaszły w genomie pacjenta pod wpływem działania choroby.

Naukowcom po raz pierwszy udało się wykryć znacznie więcej mutacji somatycznych, występujących we wszystkich komórkach organizmu z wyjątkiem komórek rozrodczych, niż wykryto wcześniej w innych badaniach genetycznych raka, np. w białaczce czy raku piersi.

W sumie zidentyfikowano ponad 50 tys. zmian pojedynczego nukleotydu. Część z nich była już wcześniej znana, ale są takie, które zidentyfikowano podczas badań w Kalifornii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum