Genetyka i superczłowiek: to na razie czysta fantazja

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2018 13:17

Nadal nie wiemy, ile genów i jakie odpowiadają za poszczególne cechy, dlatego stworzenia superczłowieka o pożądanych cechach to czysta fantazja - twierdzi prof. Ewa Bartnik, genetyk z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii UW i Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.

Genetyka i superczłowiek: to na razie czysta fantazja
Fot. archiwum

Prof. Bartnik przypomina, że choć brytyjski tygodnik „The Economist” kilka lat temu pokazał na okładce niemowlaka i wskazał, jakie supercechy będzie mogło mieć dziecko już za kilkanaście lat, to na razie to czysta fantazja.

W rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną ekspertka wskazuje, że nadal nie wiemy, ile genów i jakie odpowiadają za poszczególne cechy. A jeśli nie mamy pojęcia, ile genów trzeba zmienić i gdzie się one znajdują, to nie da się modyfikować genetycznie człowiek tak, by miał pożądane cechy.

Profesor podkreśla, że terapia genowa, o której dużo się mówi w medycynie, nie polega na robieniu z człowieka superczłowieka, ale na leczeniu chorób, które są skutkiem problemów związanych z jednym genem. Dodaje, że w wypadku choroby modyfikacja genetyczna bywa usprawiedliwiona. Tymczasem - według prof. Bartnik - przy modyfikacji człowieka w celu jego ulepszenia pojawiłby się zasadniczy problem: jak poprawić jedno, by nie zmienić na niekorzyść drugiego.

Tłumaczy, że "to nie jest przecież tak, że zmienimy jeden gen i człowiek będzie wyższy o pół centymetra". Wyjaśnia, że nawet gdybyśmy uznali, iż jest to realne, prawdopodobne jest, że modyfikacja w celu zwiększenia wzrostu wpłynęłaby niekorzystnie na coś innego, np. budowę kostną. Efekt? Zamiast superczłowieka powstałaby jednostka niepełnosprawna.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum