Gen wzrostu włosów namierzony, ale do leku droga daleka

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2010 13:55

Ustalono gen odpowiedzialny za wzrost włosów, ale leku na łysienie jeszcze nie znaleziono...

Badacze z amerykańskich uniwersytetów Columbia, Rockefellera i Stanforda zidentyfikowali gen odpowiedzialny za wzrost włosów. To APCDD1 znajdujący się w specyficznym regionie 18 chromosomu. Natrafili na niego, gdy poszukiwali przyczyn rzadkiej choroby dziedzicznej (hipotrychozy), która objawia się wypadaniem włosów już w dzieciństwie. Jego mutacja powoduje chorobowe zanikanie mieszków włosowych.

Badania prowadzone były wśród mieszkańców Pakistanu i Włoch dotkniętych hipotrychozą. Rzeczpospolita przytacza opinię Angeli M. Christiano, profesor dermatologii i genetyki w Columbia University Medical Center (przez lata zajmowała się genetycznymi uwarunkowaniami wzrostu włosów u myszy), iż ostatnie ustalenia naukowców przyczynią się do opracowania skutecznego leku pomocnego w leczeniu ludzi cierpiących z powodu wypadania włosów.

– Jednak rozpoznany gen, pełniący ważną rolę w hipotrychozie, nie jest kluczem do wyjaśnienia zagadki męskiego łysienia – studzi nadzieję prof. Christiano.

Zatem mimo wielu badań przyczyna nadmiernego wypadania włosów wciąż pozostaje nieznana. Wiadomo tylko, że istotną rolę odgrywa układ hormonalny, dziedziczność, wpływy genetyczne i oddziaływanie środowiska.

Najczęstszą przyczyną wypadania włosów u kobiet są zmiany hormonalne, np. ciąża, menopauza lub inne zaburzenia w organizmie. Z kolei wśród panów utrata włosów wiąże się często z łojotokiem

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum