Gen raka jelita grubego zidentyfikowany

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2008 10:53

Udało się zidentyfikować gen związany z podwyższonym ryzykiem raka jelita grubego oraz białko, którego obecność wskazuje na szczególnie niebezpieczny rodzaj guza.

Rak jelita grubego jest drugim z najczęstszych nowotworów - wśród mężczyzn ustępuje rakowi płuca, w przypadku kobiet - rakowi piersi. Jednocześnie wyniki leczenia mierzone odsetkiem przeżyć 5- letnich należą u nas do najgorszych w Europie. Rocznie rozpoznaje się ponad 12 000 zachorowań - tylko co czwarty chory ma szanse przeżycia, podczas gdy średnia dla Europy to ponad 50 procent, a w USA - nawet do 80 procent. Polacy właściwie nie zauważają tej choroby - może dlatego, że tematyka związana z wydalaniem uchodzi za wstydliwą. Wiadomo, że do rozwoju raka jelita grubego przyczynia się zarówno styl życia, jak i predyspozycje genetyczne

Jak informuje "Science", różnica genetyczna która występuje u co trzeciej osoby rakiem jelita grubego może wyjaśnić, w jaki sposób choroba ta przechodzi z pokolenia na pokolenie. Mutacja, która ma bezpośredni związek z rozrostem komórek w jelicie, podnosi ryzyko zachorowania o połowę - twierdzą na naukowcy z Ohio State University. Chodzi o mniejszą ilość hamujących wzrost receptorów TGF-beta na powierzchni komórek.

Z kolei pismo PLos ONE informuje o dokonanym przez naukowców z Durham Iniversity oraz North East England Stem Cell Institute odkryciu specyficznego markera, który jest charakterystyczny dla szczególnie agresywnych guzów.

Jak wykazały badania obejmujące 700 osób z rakiem jelita grubego, pacjenci, u których występuje białko Lamin A powinni po chirurgicznym usunięciu guza otrzymywać jeszcze chemioterapię. Obecnie trwają badania nad opracowaniem testu, którym mogłyby się posługiwać placówki medyczne. Ponieważ większość chorych na tę postać raka stanowią osoby po 65 roku życia, podawanie im chemioterapii, gdy nie jest to niezbędne, bywa ryzykowne. Natomiast w przypadku agresywnego nowotworu chemioterapia może co najmniej przedłużyć życie. Nowy test powinien pomóc w optymalnym dobraniu metody leczenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum