"Gen młodości" pomaga walczyć z nadciśnieniem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2009 17:14

Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Medycznego Oklahomy wykazały, że gen Klotho, który opóźnia efekty starzenia, może również obniżać wysokie ciśnienie tętnicze.

"Gen młodości" pomaga walczyć z nadciśnieniem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badacze zaobserwowali, że zwiększenie ekspresji genu nie tylko hamuje wzrost ciśnienia tętniczego, ale także z powodzeniem może je obniżyć. Powoduje ponadto regenerację nerek, zapobiegając tym samym ich przewlekłej niewydolności.

Stałe lub okresowe nadciśnienie tętnicze jest ważnym czynnikiem ryzyka m.in. udaru, tętniaka, zawału i niewydolności serca. Jest też główną przyczyną przewlekłej niewydolności nerek.

Z wiekiem poziom proteiny Klotho spada, co powoduje wzrost ciśnienia tętniczego. Z obserwacji naukowców wynika, że ciśnienie może znacznie obniżyć się już tydzień po iniekcji genu.

Prowadzący badania dr Zhongjie Sun, twierdzi, że jedna iniekcja genu Klotho może zredukować nadciśnienie przynajmniej na 3 miesiące. Niewykluczone, że wkrótce będziemy mogli przyjmować białko Klotho jako suplement diety w proszku.

Obecnie dr Zhongjie Sun bada długotrwałe działanie genu z nadzieją, że dzięki niemu będzie możliwe stałe utrzymywanie wartości ciśnienia tętniczego w normie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze