Gen FTO zwiększa ryzyko otyłości

Autor: Dziennik/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2009 12:16

Wariant genu FTO, zdaniem niemieckich naukowców, zwiększa ryzyko otyłości, powoduje też, że mimo stosowania diety wolniej spalamy kalorie.

Naukowcy z uniwersytetu w Duesseldorfie odkryli i opisali nowy wariant genu FTO, który zwiększa ryzyko otyłości. Ustalili, że osoby z tą wersją genu mogą być nawet 3 kilogramy grubsze od ludzi stosujących tę samą dietę i prowadzących podobny tryb życia. Wyniki swoich badań przedstawili na łamach pisma Nature.

Badacze wykazali, że myszy pozbawione genu FTO nie tyją, co więcej, po urodzeniu nie rosną prawidłowo i mają mniej tkanki tłuszczowej niż normalne zwierzęta. Zdaniem naukowców przyczyną tej różnicy jest zwiększone zużycie energii przez myszy nieposiadające genu FTO. Okazuje się, że zwierzęta te spalają więcej kalorii, nawet kiedy mniej się ruszają i mniej jedzą.

Autorzy odkrycia podkreślają, że ich badania po raz pierwszy wykazały bezpośredni związek genu FTO z kontrolą zużycia energii i skłonnością do otyłości. Zamierzają nadal prowadzić prace, które pomogą opracować nową terapię dla osób otyłych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum