Gdańsk: włoska firma nagrodzona za rozwiązanie m.in. dla badań farmakologicznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2019 19:27

Firma Prometheus z Włoch wygrała Startup Contest, konkurs dla start-upów, zorganizowany w ramach zakończonej w czwartek (9 maja) w Gdańsku 13. konferencji Infoshare. Włosi pokazali innowacyjne rozwiązanie, które tworzy tkankę ludzką w 3D do badań farmakologicznych i przeszczepień.

Gdańsk: włoska firma nagrodzona za rozwiązanie m.in. dla badań farmakologicznych
FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Główną nagrodą w Startup Contest było 20 tysięcy euro w gotówce, ufundowane przez prezydenta Gdańska.

- Kluczową technologią stworzoną przez Prometheusa jest drukarka 3D Bio: maszyna zbudowana we własnym zakresie, zdolna do ekstrudowania w kontrolowany sposób komórek ludzkich i utrzymywania ich przy życiu przez cały proces drukowania. Ich pierwszy opatentowany produkt to Ematik - druga skóra do leczenia ran o trudnym gojeniu - poinformowała Magda Mikulska z firmy Remarkable Ones, obsługującej medialnie konferencję Infoshare.

W finale Startup Contest walczyło pięć start-upów. Oprócz zwycięskiego Prometheusa, były to: E-bot7 (Niemcy), Feelif (Słowenia), Blitab Technology (Austria) oraz Less Industries (Polska).

W tym roku w Startup Contest po raz pierwszy przyznano też II i III miejsce wraz z nagrodami pieniężnymi, ufundowanymi przez prezydenta Gdańska. Drugie miejsce w konkursie i 7 tys. euro przypadło Blitab Technology, a trzecie miejsce i 3 tys. euro Less Industries.

Nagrodę specjalną Startup Contest, ufundowaną przez RBL VC, fundusz inwestycyjny Alior Banku, przyznano start-upowi Pago z Polski, który stworzył aplikację pomagającą zarządzać rachunkami.

Finałowa piątka firm została wyłoniona z 20 nominowanych wcześniej przez jury start-upów. Ogółem, do rywalizacji w tym roku w Startup Contest zgłosiła się rekordowa liczba ponad 600 startupów z całego świata. Tworzą one rozwiązania dla branż takich jak health&medtech&wellbeing, finance&banking insurance, e-commerce&online marketplaces, AI, analytics i big data.

Robert Pietrzak (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum