Gdańsk: pracują nad testem nowotworowym

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 04 czerwca 2011 12:14

Kilkadziesiąt osób z Gdańska i Gliwic (naukowców i techników laboratoryjnych) stworzyło konsorcjum prowadzące równocześnie pięć badań molekularnych (na poziomie białek i genów), szukając czynników występujących u osób, które mogą zachorować na nowotwór płuca.

Gdańsk: pracują nad testem nowotworowym
To jedyny w Polsce projekt badawczy nad czynnikami molekularnymi występującymi we krwi we wczesnym raku płuca. Wszystko zaczęło się od Pomorskich Badań Przesiewowych Raka Płuca, pierwszego w Polsce programu pozwalającego na bezpłatne badanie palaczy z dużym stażem.

Choć prace nad projektem "Moltest 2013" rozpoczęły się w 2009 r., to badania objęte są klauzulą tajności. Takie warunki postawiono przy przekazaniu naukowcom z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego grantu o wartości 6,7 mln złotych z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, współfinansowanego ze środków europejskich. Powód - możliwość opatentowania pierwszego na świecie.

Tajemnicą nie jest, że kilkadziesiąt osób z Gdańska i Gliwic (naukowców i techników laboratoryjnych) stworzyło konsorcjum, prowadzące równocześnie pięć badań molekularnych, szukając czynników występujących u osób, które mogą zachorować na nowotwór płuca.

W badaniu oprócz torakochirurgów uczestniczą gdańscy lekarze z Zakładu Medycyny Sądowej, Zakładu Biologii i Genetyki, Zakładu Medycyny Laboratoryjnej, Kliniki Onkologii i Radioterapii, Kliniki Alergologii i Pneumonologii GUMed, którzy współpracują z Instytutem Onkologii w Gliwicach.

Opracowanie prostego testu, pozwalającego na wykrycie we krwi lub ślinie markerów nowotworowych, pozwoliłoby na zbadanie większej grupy palaczy i wytypowanie wśród nich osób najbardziej zagrożonych.

Więcej: http://www.dziennikbaltycki.pl
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum