Gdańsk: pacjenci UCK z dostępem do najnowszych metod leczenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2019 10:38

Chorzy zyskują dostęp do najnowszych metod leczenia przed wdrożeniem ich do codziennej praktyki klinicznej. W środę (19 czerwca) otwarto Ośrodek Badań Klinicznych Wczesnych Faz - poinformowała Wioleta Wójcik z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Gdańsk: pacjenci UCK z dostępem do najnowszych metod leczenia
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku Fot. UCK

- Wraz z powstaniem Ośrodka Badań Klinicznych Wczesnych Faz chorzy zyskują dostęp do najnowszych metod leczenia i innych technologii medycznych przed ich wdrożeniem do codziennej praktyki klinicznej - poinformowała st. specjalista ds. promocji z zespołu ds. organizacji i promocji UCK.

Wioleta Wójcik zakomunikowała, że otwarty w UCK Ośrodek jest jedynym takim ośrodkiem w kraju, "który poprowadzi badania wczesnych faz w różnych dziedzinach medycyny - do tej pory zakontraktowano 15 badań klinicznych".

Wskazała, że mimo rozwoju medycyny "możliwości skutecznego leczenia wielu chorób pozostają nadal ograniczone". Nowe leki nie zostają wprowadzone na rynek bez dowodów na ich skuteczność i bezpieczeństwo. Jedyną możliwością weryfikacji skuteczności i bezpieczeństwa nowych, obiecujących substancji medycznych jest podanie ich badaniom klinicznym. Badania takie przeprowadza się w placówkach z odpowiednią infrastrukturą, zapleczem medycznym i wyspecjalizowanym personelem.

Wójcik poinformowała, że "badania kliniczne I fazy są zwykle prowadzone z udziałem małej grupy pacjentów lub zdrowych ochotników" i dostarczają informacji dotyczących metabolizmu, wchłaniania, wydalania, toksyczności oraz interakcji z innymi lekami badanej substancji". Przy czym najwyższym priorytetem jest bezpieczeństwo uczestników badania.

Podkreśliła, że specyfika badania I fazy wymaga "bacznego monitorowania przebiegu leczenia oraz pobierania w sposób ciągły materiału biologicznego do oceny farmakologicznych właściwości leku", ponieważ nieznany jest profil działań niepożądanych badanej substancji co wymusza także ich raportowanie w czasie rzeczywistym.

Wójcik powiedziała, że niezbędne do przeprowadzenia tej fazy badań jest również zaplecze pozwalające na przełożenie dotychczasowych odkryć laboratoryjnych na realne działania kliniczne, jak i dostęp do całodobowej wielodyscyplinarnej opieki medycznej, które zapewnia lokalizacja Ośrodka Badań Klinicznych Wczesnych Faz, na terenie UCK.

Jak dodała, Ośrodek Badań Klinicznych Wczesnych Faz jest wydzieloną jednostką UCK, "w której badacze uzyskują nowe informacje dotyczące mechanizmów działania i zachowania się w ustroju badanej substancji podanej po raz pierwszy człowiekowi, określają jej bezpieczeństwo, a także bilans pozytywnego efektu terapeutycznego i ewentualnych działań niepożądanych.

Wójcik poinformowała, że podczas trwania tego etapu badań wyznaczana jest również bezpieczna dawka danej substancji, rekomendowana do kolejnych etapów badań.

- Ośrodek to szansa nie tylko rozwoju gdańskiej i polskiej medycyny, ale przede wszystkim szansa dla chorych, którzy nie mają już innych możliwości dalszego leczenia - powiedział ordynator Kliniki Hematologii i Transplantologii UCK prof. Jan Zaucha.

- W odróżnieniu od innych placówek tego typu nasz Ośrodek posiada silne wsparcie innych jednostek szpitala, a w szczególności zespołów anestezjologicznych, co gwarantuje bezpieczeństwo chorych i zdrowych ochotników - powiedział dyrektor ds. lecznictwa UCK dr hab. Tomasz Stefaniak.

Wójcik poinformowała także, że wyposażenie Ośrodka kosztowało około 1 mln zł. Koordynatorem medycznym Ośrodka jest prof. Rafał Dziadziuszko, a jego kierownikiem Blanka Seklecka, a prof. Jacek Jassem - przewodniczącym Rady Naukowej Ośrodka Badań Klinicznych Wczesnych Faz UCK.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku jest jednym z największych szpitali w Polsce, a jego organem założycielskim jest Gdański Uniwersytet Medyczny. 

Marcin Szywała

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum