Gdańsk: opatrunek na medal

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2013 19:12

Złoty medal z XVI Moskiewskiego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii "Archimedes 2013" przywieźli naukowcy z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Nagrodę otrzymali za opatrunek na trudno gojące się rany - podała Gazeta Wyborcza.

Jury konkursu doceniło opracowany przez zespół doktoranta Grzegorza Gorczycy biomateriał nowej generacji, który może być wykorzystywany w medycynie, kosmetologii oraz weterynarii.

Wykonany z niego opatrunek świetnie przepuszcza powietrze i parę wodną, pochłania zapachy i wyjątkowo szybko zatrzymuje krwawienie. Jest też całkowicie biodegradowalny.

Jak mówi Gazecie Wyborczej Grzegorz Gorczyca, doktorant w Katedrze Technologii Leków i Biochemii na Wydziale Chemicznym Politechiki Gdańskiej, opatrunek przeznaczony jest głównie na rany zainfekowane gronkowcem złocistym, czyli gojące się wyjątkowo ciężko. Ale w zależności, jaki rodzaj czynników przeciwdrobnoustrojowych będzie wykorzystany w materiale opatrunkowym, może być stosowany przy innych drobnoustrojach. A także do opatrywania zwykłych ran i skaleczeń.

Kolejną z zalet materiału wykorzystywanego w opatrunku jest jego niska cena. Koszt surowca użytego w standardowym opatrunku o wymiarach 12x12 cm wynosi 12 groszy.

Więcej: http://trojmiasto.gazeta.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum