×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

GUMed: ruszy program badań nad nowotworami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia10 stycznia 2018 17:14

W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, dzięki środkom z programu Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, powstanie centrum naukowe specjalizujące się w badaniach nad nowotworami.

GUMed: ruszy program badań nad nowotworami
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak poinformowała w środę (10 stycznia) Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, na realizację projektu w GUMed przyznano ponad 39 mln zł. Ten nowy ośrodek naukowy ma się specjalizować w badaniach nad anomaliami genetycznymi nabytymi w ciągu życia - jako czynnikami ryzyka nowotworów i innych chorób.

Ośrodkiem kierować będą prof. Jan Dumański z Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja) oraz dr hab. Arkadiusz Piotrowski, prof. GUMed.

Naukowcy ci chcą opracować charakterystykę mutacji w normalnych komórkach w wyniku procesu starzenia. Spróbują wykorzystać te wyniki w przedklinicznej diagnostyce chorób nowotworowych - w momencie, zanim pojawią się pierwsze oznaki raka (lub nim można go stwierdzić radiologicznie).

- Ponieważ w ogromnej większości przypadków wczesna diagnoza nowotworu decyduje o szansach na wyleczenie, nasze badania mogą mieć duży wpływ na zmniejszenie śmiertelności wśród pacjentów onkologicznych - mówi prof. Jan Dumański.

Prace będą prowadzone przez pięć grup badawczych. Strategicznym partnerem zagranicznym będzie Uniwersytet w Uppsali.

Program Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) jest realizowany przez FNP od listopada 2015 r. ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR). Program ma umożliwić powstanie w Polsce wyspecjalizowanych ośrodków naukowych, prowadzących konkurencyjne w skali światowej badania naukowe.

W rozstrzygniętych dotąd konkursach (łącznie z bieżącą edycją) finansowanie w wysokości 262 mln zł przyznano siedmiu projektom badawczym z różnych dyscyplin naukowych: cztery z nich realizowane są w Warszawie, a trzy w Gdańsku. Nabory do kolejnych konkursów w programie MAB zostaną ogłoszone w styczniu (dla projektów realizowanych poza województwem mazowieckim) i w kwietniu br. (standardowy konkurs).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze