Ftalany obecne w plastiku mogą przyczyniać się do przedwczesnej śmierci

Autor: oprac. KG • Źródło: PAP12 października 2021 17:45

Syntetyczne związki chemiczne ftalany, powszechnie używane m.in. w opakowaniach z żywnością, kosmetykach czy zabawkach mogą przyczyniać się do przedwczesnej śmierci, zwłaszcza w związku z chorobami układu krążenia.

Ftalany obecne w plastiku mogą przyczyniać się do przedwczesnej śmierci
Ftalany mogą stanowić większe ryzyko dla dzieci niż dorosłych. Fot. PAP Wire
  • Powszechnie używane związki chemiczne ftalany mogą przyczyniać się do przedwczesnej śmierci, zwłaszcza w związku z chorobami układu krążenia
  • Ftalany, które zakłócają funkcjonowanie układu hormonalnego powiązane są także z problemami rozwojowymi, reprodukcyjnymi, mózgu, czy układu immunologicznego
  • Wykazało ono, że ftalany mogą przyczyniać się od 91 tys. do 107 tys. przedwczesnych zgonów rocznie wśród osób w wieku od 55 do 64 lat w Stanach Zjednoczonych
  • To samo źródło mówi, że przedwczesna śmierć około 100 tys. obywateli każdego roku może przynosić pomiędzy 40 mld a 47 mld dolarów strat gospodarce USA

Amerykańskie badanie opublikowano we wtorek (12 października) w piśmie ''Environmental Pollution''

- To badanie uzupełnia bazę danych na temat wpływu plastiku na organizm człowieka (...) - powiedział jego główny autor prof. Leonardo Trasande z NYU Langone Medical Center.

Według Narodowego Instytutu Nauk o Zdrowiu Środowiskowym (NIEHS) w USA ftalany, które zakłócają funkcjonowanie układu hormonalnego powiązane są także z problemami rozwojowymi, reprodukcyjnymi, mózgu, czy układu immunologicznego.

Ftalany a wpływ na płodność i zdrowie dzieci

Wcześniejsze badania dotyczące ftalanów wskazały, że mogą one powodować zaburzenia płodności, w tym nieprawidłowy rozwój genitaliów wśród chłopców, a u dorosłych mężczyzn mogą zmniejszać produkcję plemników, czy obniżać poziom testosteronu.

Czytaj też: W 2060 r. nie będzie na świecie płodnych mężczyzn?

Inne badania wiązały ftalany również z otyłością, astmą i problemami nowotworowymi u dzieci.

- Dzieci często dotykają wielu przedmiotów, a później wkładają palce do ust. Z powodu tego zachowania, cząsteczki ftalanu pod postacią pyłu mogą dostawać się do organizmu dzieci. Tym samym ten związek chemiczny może stanowić większe ryzyko dla dzieci niż dorosłych - oświadczyły amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Czytaj więcej: Parabeny i ftalany szkodzą płucom dzieci. Należy zaostrzyć przepisy?

Unikajmy plastiku tak często jak się da

Jak uważa dr Trasande, możliwe jest zmniejszenie wpływu ftalanów na nasze organizmy.

- Po pierwsze, unikajmy plastiku tak często jak się da. Nigdy nie podgrzewajmy posiłków w mikrofali w plastikowych pojemnikach. To samo dotyczy mycia ich w zmywarkach. Wysoka temperatura może wpływać na wiązania chemiczne substancji zawartych w plastiku, powodując, że będą się one łatwiej wytrącać do znajdującej się w nich żywności - tłumaczył. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum