Francja: nowatorska metoda wyprowadziła pacjenta ze śpiączki po 15 latach

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 września 2017 19:38

Wszczepiony w okolice klatki piersiowej stymulator nerwu błędnego przywrócił świadomość pacjentowi, który pozostawał w stanie wegetatywnym przez 15 lat. Praca na ten temat ukazała się w czasopiśmie Current Biology.

Francja:  nowatorska metoda wyprowadziła pacjenta ze śpiączki po 15 latach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do eksperymentu naukowcy z Institut des Sciences Cognitives Marc Jeannerod w Lionie poszukiwali najcięższych możliwych przypadków. Wybór padł na mężczyznę, który po wypadku samochodowym przez 15 lat przebywał w stanie wegetatywnym.

Naukowcy przez miesiąc drażnili nerw błędny pacjenta. Jak podali, na skutek terapii aktywność mózgowa, ruchliwość i uwaga chorego uległy poprawie.

Mężczyzna zaczął reagować na proste zdania i polecenia, do czego nie był w żaden sposób zdolny przed terapią. Na przykład mógł śledzić oczami obiekt przesuwający się przed jego oczyma. Na głośne wezwanie potrafił również odwrócić głowę - informuje o wynikach eksperymentu Gazeta Wyborcza, przywołując publikację z Current Biology.

Rezultaty te pokazują, że właściwa interwencja może uruchomić zmiany w zakresie stopnia przytomności nawet w najcięższych klinicznych przypadkach. 

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze