FNP: twórcy trzech projektów badawczych otrzymają prawie 8,5 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2018 13:13

Łącznie prawie 8,5 mln zł otrzymają twórcy trzech projektów badawczych od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) w ramach programów TEAM-TECH Core Facility i TEAM-TECH Core Facility PLUS. Granty umożliwią m.in. wykorzystywanie dostępnej w Polsce aparatury naukowo-badawczej.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Celem programów "core facility" jest stymulowanie wykorzystania dostępnej w Polsce aparatury naukowo-badawczej oraz wsparcie, zwłaszcza instytucji naukowych, w udostępnianiu tej aparatury i świadczeniu usług badawczych odbiorcom z sektora badawczo-rozwojowego.

- W programie TEAM-TECH Core Facility granty w wysokości prawie 3,5 mln zł każdy na realizację projektów zdobyło dwóch badaczy - informuje FNP.

Prof. Andrzej Dziembowski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie otrzymał środki na stworzenie pracowni inżynierii genomu myszy. Będą w niej uzyskiwane modele zwierzęce do badań biomedycznych i przedklinicznych. Z kolei dr Sebastian Glatt w Małopolskim Centrum Biotechnologii w Krakowie tworzyć będzie Laboratorium Biologii Strukturalnej. Będą w nim rozwijane zaawansowane techniki pomiarowe w zakresie biologii strukturalnej, które mogą przyczynić się do identyfikacji markerów diagnostycznych i opracowania nowych farmaceutyków.

W programie TEAM-TECH Core Facility PLUS grant w wysokości prawie 1,5 mln zł zdobyła dr hab. Katarzyna Piwocka z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie. Badaczka będzie zajmować się stworzeniem platformy cytometrycznej do oznaczania specyficznych zestawów markerów białkowych wspomagających rozwój terapii spersonalizowanych.

Nagrodzone projekty wyłoniono w toku trzyetapowej oceny merytorycznej spośród dziewięciu zgłoszonych do konkursu w obu programach. Uzyskane środki pozwolą na sfinansowanie łącznie 10 miejsc pracy dla naukowców zatrudnionych w projektach oraz 4 stypendiów dla młodych naukowców (studentów i doktorantów) zaangażowanych w realizację prac badawczych.

Programy TEAM-TECH Core Facility oraz TEAM-TECH Core Facility PLUS są realizowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum