FDA: nie należy zażywać aspiryny przed pierwszym zawałem

Autor: PAP - Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2014 19:00

Osoby, które nie miały żadnych tzw. incydentów wieńcowych, nie powinny profilaktycznie zażywać aspiryny, by uchronić się przed zawałem serca - ostrzega Bloomberg powołując się na amerykański Urząd Żywności i Leków (FDA).

Aspiryna jest zalecana, ale w tzw. profilaktyce wtórnej, czyli u tych osób, które miały zawał, a teraz muszą stosować leki zmniejszające ryzyko kolejnego ataku serca. W profilaktyce pierwotnej, która ma uchronić przed pierwszym zawałem, regularne stosowanie tego środka może jednak wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Zagrożenie tymi powikłaniami jest tak duże, że FDA nie zaleca profilaktycznego zażywania aspiryny nawet u osób szczególnie zagrożonych chorobami sercowo-naczyniowymi, jeśli nie miały jeszcze zawału ani niedokrwiennego udaru mózgu.

FDA wydała takie oświadczenie po tym, jak producent aspiryny firma Bayer zamierzała wprowadzić do sprzedaży aspirynę zalecaną w profilaktyce pierwotnej zawału. Nadal jednak środek ten zalecany jest w profilaktyce wtórnej ataku serca.

Więcej: www.naukawposlce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum