Eozynofilowe zapalenie przełyku: tu też winne geny?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2010 21:27

Gen zlokalizowany na chromosomie 5 odpowiada za tzw. dziecięce kwasochłonne zapalenie przełyku.

Jak informują naukowcy z USA na łamach pisma „Nature Genetics” kwasochłonne lub też eozynofilowe zapalenie przełyku jest przewlekłą chorobą zapalną o podłożu alergicznym, często związaną z uczuleniem pokarmowym. Według statystyk, dotyka średnio 1 na 10 tys. osób, najczęściej chłopców chorujących również na astmę oraz egzemę.

W przebiegu choroby dochodzi do rozwoju stanu zapalnego przełyku i nagromadzenia w nim eozynofili, rodzaju komórek układu odpornościowego. W wielu przypadkach schorzenie to daje się wyleczyć poprzez stosowanie odpowiedniej diety.

Hakon Hakonarson wraz z kolegami z The Children’s Hospital of Philadelphia przeprowadził analizę materiału genetycznego blisko 400 pacjentów chorych na kwasochłonne zapalenie przełyku i odkrył, że warianty genu na chromosomie 5 są związane z rozwojem tego schorzenia.

Na chromosomie 5 zlokalizowany jest między innymi gen TSLP, którego zwiększoną ekspresję obserwuje się w próbkach tkanek pobranych od pacjentów z kwasochłonnym zapaleniem przełyku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum