Enzym Sirt1: nadzieja dla osób walczących z otyłością?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2009 16:49

Enzym o nazwie Sirt1 reguluje apetyt wykazali w badaniach na szczurach naukowcy z USA.

Autorzy pracy opublikowanej na łamach pisma „PLoS ONE” mają nadzieję, że ich odkrycie pomoże w opracowaniu terapii dla osób walczących z otyłością.

Dotychczas enzym Sirt1 kojarzono głównie z wynikami badań nad możliwością przedłużenia życia, naukowcy podejrzewali że ograniczanie kalorii oraz picie czerwonego wina wspomaga długowieczność, dzięki temu że aktywuje właśnie enzym Sirt1.

Badacze z Brown University, Rhode Island Hospital University of Texas Southwestern Medical Center wykazali, że zahamowanie aktywności Sirt1 w mózgu szczurów powoduje, że tyją mniej niż zwykłe zwierzęta. Naukowcy zaobserwowali, że zahamowanie aktywności tego enzymu w podwzgórzu mózgu pomaga kontrolować apetyt oraz, że jego działanie w mózgu różni się od aktywności w organach obwodowych takich jak trzustka czy wątroba, gdzie było dotychczas badane.

Autorzy pracy odkryli również, że w mózgu Sirt1 kontroluje apetyt za pośrednictwem receptorów melanokortynowych. Teraz planują zbadać, czy ścieżki sygnałowe, w których bierze udział Sirt1 działają prawidłowo u otyłych zwierząt.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum