"Eliksir młodości" testowany w laboratoriach naukowców

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2017 10:22

Naukowcy z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie testują eksperymentalną substancję, która odwraca efekty starzenia się: dodaje sił i poprawia pracę organów wewnętrznych. Do tej pory substancję testowano na myszach, ale naukowcy zapowiadają także badania z udziałem ludzi.

"Eliksir młodości" testowany w laboratoriach naukowców
Dopóki nie zostaną przeprowadzone kolejne badania, lepiej podchodzić do rewelacyjnej mikstury odmładzającej z rezerwą. Fot. archiwum

Stosowana przez zespół dr. Petera de Keizera substancja „wypłukuje" tzw. komórki senescentne (uśpione) - gromadzące się wraz z wiekiem i produkujące substancje wywołujące m.in. stany zapalne. Obecnie uważa się, że mają one znaczenie dla procesów starzenia się.

Holendrzy testowali swój preparat na trzech grupach myszy - część była stara (odpowiednik ludzkich 90 lat), genetycznie modyfikowanych, aby przyspieszyć starość, oraz zwierząt postarzanych chemioterapią. Na łamach pisma „Cell" naukowcy informują, że po terapii myszy miały lepszą kondycję (mogły dwukrotnie dłużej biegać w kołowrotku), poprawiło się też funkcjonowanie wątroby.

Naukowiec uważa, że lek będzie można kupić, jako środek odmładzający bez recepty. Inni naukowcy są jednak sceptyczni. Dr Dusko Ilic z Kings College London uważa jednak, że dopóki nie zostaną przeprowadzone kolejne badania, lepiej podchodzić do rewelacyjnej mikstury odmładzającej z rezerwą.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum