Elektryczny stymulator szansą dla sparaliżowanych?

Autor: Kopalniawiedzy.pl/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2014 19:43

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego oraz Instytutu Fizjologii Pawłowa w Sankt Petersburgu wszczepili elektryczne stymulatory czterem sparaliżowanym mężczyznom. Po zabiegu pacjenci byli w stanie poruszyć nogami.

Stymulator doprowadza prąd stały do niższych części rdzenia, naśladując sygnały wysyłane normalnie przez mózg, by rozpocząć ruch - informuje kopalniawiedzy.pl

Zespół badaczy bazował na wstępnych wynikach testów prowadzonych z udziałem Roba Summersa z Portland (opublikowano je w maju 2011 r. w piśmie The Lancet). W raporcie opisano wpływ stymulacji nadtwardówkowej na czterech pacjentów, uwzględniono m.in. nowe wyniki Summersa.

Summers został sparaliżowany po potrąceniu przez ciężarówkę, pozostali uczestnicy studium przeżyli wypadki samochodowe lub motocyklowe. Przerwanie rdzenia nastąpiło co najmniej dwa lata wcześniej.

Akademicy podkreślają, że chorzy mogli wykonywać dowolne ruchy bezpośrednio po wszczepieniu i aktywacji stymulatora. Ze względu na rezultaty i czas regeneracji specjaliści zaczęli przypuszczać, że po urazie niektóre szlaki pozostają nieuszkodzone.

Dwóch ochotników zdiagnozowano jako całkowicie pozbawionych funkcji ruchowych i czuciowych, bez szans na poprawę. Po stymulacji nadtwardówkowej są obecnie w stanie dowolnie poruszać biodrami, kostkami i palcami u stóp. 

Więcej: kopalniawiedzy.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum