Elektroniczna pigułka pomoże w walce z otyłością

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2011 14:27

Elektroniczna pigułka wytwarzająca uczucie sytości została wprowadzona na europejski i amerykański rynek.

Elektroniczna pigułka pomoże w walce z otyłością

Elektroniczna pigułka o nazwie Abiliti stworzona przez amerykańską firmę Intrapace i naukowców z University of California ma wspomóc proces leczenia chorobliwej otyłości, zastępując pionową plastykę żołądka lub opaskowanie - informuje magazyn "Technology Review".

Abiliti jest wszczepiana przy użyciu laparoskopu w jamie brzusznej obok żołądka. Pigułka przez nerw błędny przesyła do mózgu odczucie sytości, uruchamiając przesyłanie sygnałów w momencie, kiedy pierwszy posiłek dostaje się do żołądka. 

Pigułką Abiliti steruje procesor. Urządzenie posiada pamięć i chip sieci bezprzewodowej oraz akcelerometr, który określa, ile ćwiczeń wykonał pacjent. Dane zebrane przez Abiliti, wraz odczytami stanu chorego, można odczytać przy pomocy laptopu wyposażonego w sieć bezprzewodową. 

Abiliti kosztuje 21 tys. dolarów - dwukrotnie drożej niż operacja opaskowania żołądka - jednak nie powoduje charakterystycznych dla operacji bariatrycznych skutków ubocznych jak wymioty czy stałe nudności. 

Pierwsze badania przeprowadzone na 65 pacjentach stosujących elektroniczną pigułkę wykazały, że stracili oni w ciągu roku średnio 22 proc. wagi, przy czym utrata wagi u niektórych wyniosła do 38 proc. Pigułka obecnie dostępna jest w klinikach w USA, Wlk. Brytanii, Niemczech i Hiszpanii. 

Jeden na czterech Kanadyjczyków i jeden na trzech Amerykanów to osoby otyłe. Połowa z nich zbliża się do stanu chorobliwej otyłości. W Europie, według danych WHO, jeden na pięciu Europejczyków ma "znaczną nadwagę”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum