Ekstremalne ćwiczenia toksyczne dla organizmu?

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2015 18:00

Bardzo intensywne ćwiczenia fizyczne grożą uwalnianiem dużych ilości toksyn bakterii jelitowych do krwi i jej zatruciem - wykazały dwa badania, z których jedno opublikowało pismo „International Journal of Sports Medicine”, a drugie - „Exercise Immunology Reviews”.

Ekstremalne ćwiczenia toksyczne dla organizmu?

Według autorów obu prac - naukowców z Monash University w Melbourne - reakcja organizmu osób ćwiczących ponad siły na toksyny bakteryjne jest podobna jak u pacjentów z sepsą.

Badania przeprowadzono wśród osób (odpowiednio 17 i 19 uczestników) biorących przez kilka dni z rzędu udział w szeregu ekstremalnych zdarzeń sportowych, jak 24-godzinny ultramaraton (bieg na dystansie dłuższym niż 42,2 km) czy ultramaraton wieloetapowy.

Analiza próbek krwi pobranych przed i po wydarzeniu wykazała, że w porównaniu z grupą kontrolną u osób podejmujących przez kilka dni z rzędu ekstremalny wysiłek fizyczny dochodziło do zmian w ścianie jelit i wzrostu jej przepuszczalności dla endotoksyn produkowanych przez bakterie jelitowe. W rezultacie, stężenie endotoksyn we krwi uczestników maratonów było wyraźnie wyższe niż u osób z grupy kontrolnej.

Powodowało to silną reakcję zapalną w organizmie - komórki odporności zaczynały produkować wielokrotnie więcej związków prozapalnych, takich jak interleukina 6 (IL-6), IL-1beta, czynnik nekrozy nowotworów alfa (TNF-alfa).

- Niemal wszyscy uczestnicy maratonów mieli we krwi poziom związków prozapalnych identyczny, jak u pacjentów przyjmowanych do szpitala z sepsą - skomentował współautor pracy dr Ricardo Costa.

 Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum