Ekspozycja na ołów związana z pogorszeniem pracy mózgu u nastolatków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2020 13:20

Ekspozycja na ołów i niski dochód rodziny mają związek z mniejszą objętością kory mózgowej i pogorszeniem funkcji poznawczych u nastolatków - informują naukowcy na łamach pisma Nature Medicine.

Celem analizy jest zwiększenie świadomości tego, w jaki sposób szkodliwe czynniki środowiskowe wpływają na dzieci. Fot. Archiwum

Dr Elizabeth Sowell z The Saban Research Institute w Los Angeles badała zależność pomiędzy ekspozycją na ołów a strukturą mózgu i funkcjami poznawczymi u ponad 9,5 tys. dzieci i nastolatków w USA.

Uczestników rekrutowano wśród dzieci w wieku 9-10 lat, a dane dotyczące ich zdrowia i struktury mózgu gromadzono przez wiele lat po osiągnięciu dorosłości.

Z analizy wynika, że u osób mieszkających w dzieciństwie w okolicach o podwyższonym ryzyku ekspozycji na ołów częściej obserwowano mniejszą objętość kory mózgowej oraz gorsze wyniki testów funkcji poznawczych. Działo się tak jednak tylko u osób pochodzących z rodzin o niskim statusie społeczno-ekonomicznym.

- Żaden poziom ołowiu nie jest bezpieczny dla zdrowia. Nawet w niewielkich stężeniach ołów może przyczyniać się do pogorszenia pracy mózgu. Ryzyko ekspozycji na ołów badano w ponad 72 tys. amerykańskich osiedli. Choć od 1978 roku w domach nie stosowano już farby z dodatkiem tego metalu, w wielu starych budynkach ryzyko związane z tym metalem wciąż istnieje - zauważają autorzy.

- Profesjonalne usunięcie z domu ołowiu może kosztować około 10 tys. dolarów, dlatego dochód rodziny ma znaczenie przy ryzyku ekspozycji - dodaje dr Sowell.

- Wyniki tej analizy nie oznaczają oczywiście, że ekspozycja na ołów czy niski dochód rodziny czynią kogoś mniej sprawnym intelektualnie. Celem jest zwiększenie świadomości tego, w jaki sposób szkodliwe czynniki środowiskowe wpływają na dzieci. Zrozumienie tego pozwala zapobiegać zagrożeniom - podkreśla badaczka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum