×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Eksperymenty medyczne: dziś wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie komisji bioetycznej

Autor: oprac. JKB • Źródło: Dziennik Ustaw, Rynek Zdrowia03 lutego 2023 08:00

3 lutego wchodzi w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie komisji bioetycznej oraz Odwoławczej Komisji Bioetycznej. Określa m.in. tryb, sposób działania komisji i wynagrodzenie członków komisji.

Eksperymenty medyczne: dziś wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie komisji bioetycznej
Weszło w życie rozporządzenie dotyczące komisji bioetycznej i Odwoławczej Komisji Bioetycznej. Fot. Shutterstock
 • Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie komisji bioetycznej oraz Odwoławczej Komisji Bioetycznej zaczyna obowiązywać od 3 lutego
 • Zgodnie z przepisami komisja bioetyczna już na pierwszym posiedzeniu w głosowaniu tajnym, wybiera m.in. przewodniczącego będącego lekarzem albo lekarzem dentystą
 • Jeśli komisja bioetyczna wydała negatywna opinię o projekcie eksperymentu medycznego, przekazuje odwołania razem z aktami sprawy eksperymentu medycznego do Odwoławczej Komisji Bioetycznej

Rozporządzenie w sprawie komisji bioetycznej

Od 3 lutego zaczyna obowiązywać rozporządzenie w sprawie komisji bioetycznej oraz Odwoławczej Komisji Bioetycznej. Zgodnie z przepisami dokument określa:

 • szczegółowy tryb powoływania oraz sposób działania komisji bioetycznej oraz Odwoławczej Komisji Bioetycznej;
 • wzór oświadczenia kandydata do komisji bioetycznej, o którym mowa w art. 29 ust. 9 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty, zwanej dalej "ustawą";
 • szczegółowy sposób postępowania z wnioskiem o wyrażenie opinii w sprawie eksperymentu medycznego;
 • wysokość wynagrodzenia dla członków Odwoławczej Komisji Bioetycznej.

Podkreślono, że na pierwszym posiedzeniu, komisja bioetyczna w głosowaniu tajnym, wybiera ze swojego składu:

 • przewodniczącego komisji bioetycznej będącego lekarzem lub lekarzem dentystą;
 • zastępcę przewodniczącego.

Z kolei Odwoławcza Komisja Bioetyczna jest powoływana w drodze zarządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia.

Zadania komisji bioetycznej

Według przepisów przewodniczący komisji bioetycznej, po zapoznaniu się z wnioskiem, wyznacza członka komisji bioetycznej do przygotowania projektu opinii o projekcie eksperymentu medycznego, zwanego dalej "recenzentem". Recenzent sporządza projekt opinii o projekcie eksperymentu medycznego w terminie 30 dni od dnia otrzymania kompletnego wniosku. Projekt opinii jest przedkładany na posiedzenie komisji bioetycznej, na którym jest rozpatrywany wniosek projektu eksperymentu medycznego.

Jeśli komisja bioetyczna wydała negatywną opinię o projekcie eksperymentu medycznego, przekazuje odwołanie wraz z aktami sprawy projektu eksperymentu medycznego do Odwoławczej Komisji Bioetycznej za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej albo w postaci papierowej.

W takiej sytuacji przewodniczący Odwoławczej Komisji Bioetycznej po zapoznaniu się z odwołaniem wraz z aktami projektu eksperymentu medycznego, wyznacza członka Odwoławczej Komisji Bioetycznej do przygotowania projektu opinii o projekcie eksperymentu medycznego, zwanego dalej "recenzentem odwołania".

W związku z tym recenzent odwołania sporządza projekt opinii o projekcie eksperymentu medycznego, w terminie 30 dni od dnia otrzymania odwołania wraz z aktami sprawy. Projekt opinii o projekcie eksperymentu medycznego jest przedkładany na posiedzenie Odwoławczej Komisji Bioetycznej, na którym jest rozpatrywane odwołanie.

Zgodnie z przepisami członkom Odwoławczej Komisji Bioetycznej za udział w posiedzeniu przysługuje wynagrodzenie w wysokości:

 1. przewodniczącemu Odwoławczej Komisji Bioetycznej – 2300 zł;
 2. zastępcy przewodniczącego Odwoławczej Komisji Bioetycznej – 1700 zł;
 3. członkowi Odwoławczej Komisji Bioetycznej, z wyłączeniem członków, o których mowa w pkt 1 i 2 – 1100 zł.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze