Eksperymentalny lek na alzheimera zmniejszył u pacjentów łagodne objawy demencji

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 27 lipca 2018 09:35

Wyniki wczesnej, eksperymentalnej fazy badań leku BAN2401 wykazały, że poprawia on zdolności poznawcze i zmniejsza objawy kliniczne choroby Alzheimera. Eksperci mają nadzieję, że wyniki zostaną potwierdzone w przyszłych badaniach klinicznych, przeprowadzonych na szeroką skalę.

Badania leku BAN2401 wykazały, że poprawia on zdolności poznawcze i zmniejsza objawy kliniczne choroby Alzheimera. Fot. Shutterstock

BAN2401 podaje się dożylnie. Badano jego skuteczność w pięciu różnych dawkach. W testach uczestniczyło 856 pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, we wczesnym stadium choroby Alzheimera. Trwające 18 miesięcy badanie wykazało, że najwyższa dawka, wynosząca 10 miligramów na kilogram masy ciała pacjenta, podawana co dwa tygodnie, daje statystycznie znaczącą poprawę zdrowia.

Informacje na temat pozytywnych wyników zastosowania immunoterapii przeciwciałem BAN2401 ogłosiły amerykańska firma biotechnologiczna Biogen oraz japoński gigant farmaceutyczny Eisai w środę (25 lipca) podczas Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera w Chicago.

Ostatnie badania wykazały, że przeciwciało BAN2401 zapobiega odkładaniu się w mózgu beta amyloidu, który niszczy komórki nerwowe, prowadząc do rozwoju choroby Alzheimera. Co więcej, zaobserwowano, że lek prowadzi do redukcji istniejących już zmian średnio aż o 70 proc.

BAN2401 daje więc nadzieję nie tylko na leczenie chorych, ale też na zapobieganie alzheimerowi - pisze "Rzeczpospolita". 

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum