Eksperymentalna terapia w cukrzycy typu 1 z udziałem polskiej firmy

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2018 18:23

Trzech pacjentów z cukrzycą typu 1 rozpoczęło leczenie komórkami macierzystymi opracowanymi przez NextCell Pharma. Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM) współpracuje z tą firmą i wytworzy tzw. produkty ATMP niezbędne do terapii kilkudziesięciu pacjentów.

Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)

Pacjenci w pierwszej fazie leczenia otrzymali niską dawkę leku. Po zakończeniu miesięcznej obserwacji rozpocznie się włączanie pacjentów do drugiej fazy leczenia, w której podawane będą średnie dawki leku.

NextCell Pharma w ramach badań klinicznych rozwija lek na bazie komórek macierzystych do leczenia cukrzycy typu 1. Badanie kliniczne ma ocenić bezpieczeństwo i skuteczność ProTrans, produktu leczniczego ATMP (ang. Advanced Therapy Medicinal Products), składającego się z komórek macierzystych, opracowanego i zastrzeżonego przez firmę NextCell Pharma AG.

PBKM zawarł w maju 2017 roku umowę o współpracy ze szwedzką spółką NextCell Pharma AB na wytworzenie produktów ATMP na potrzeby badań klinicznych nowego leku na cukrzycę typu 1.

PBKM wytworzy produkty ATMP niezbędne do terapii kilkudziesięciu pacjentów.

Łączna wartość zamówienia na produkty ATMP wynosi ok. 2 mln zł, przy czym część płatności została już rozliczona poprzez objęcie przez PBKM udziałów w spółce NextCell Pharma AB.Szwedzka firma biotechnologiczna NextCell Pharma AB, z którą współpracuje Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM), poinformowała, że obecnie trzech pacjentów zostało poddanych leczeniu komórkami macierzystymi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum