Eksperymentalna terapia skuteczna w chorobie Alzheimera

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2009 12:05

Nowatorska terapia pozwoliła zatrzymać, a nawet odwrócić uszkodzenia mózgu wywołane chorobą Alzheimera

Mark Tuszynski z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wypróbował wstrzykiwanie tzw. neurotropowego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF) bezpośrednio do mózgów zwierząt. Rezultaty eksperymentu opisuje najnowsze wydanie Nature Medicine.

Eksperymenty przeprowadzono na myszach, szczurach i małpach. Jeżeli nie pojawią się zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa, już za dwa lata terapię będzie można sprawdzić w badaniach z udziałem ludzi.

– Dostarczyliśmy BDNF wprost do degenerujących się neuronów w regionach kory mózgowej odpowiadających za formowanie wspomnień. Zapobiegliśmy ich śmierci – powiedział magazynowi New Scientist Tuszynski.

Testy prowadzono na zwierzętach, u których celowo wywołano ludzką postać choroby Alzheimera, a także na starszych osobnikach, u których degeneracja mózgu była efektem naturalnego procesu. BDNF wstrzykiwano do hipokampa oraz kory śródwęchowej – ośrodków mózgu, które alzheimer atakuje najwcześniej. Naukowcy ze zdumieniem obserwowali zahamowanie obumierania neuronów i tworzenie się nowych połączeń między nimi. Działo się tak nawet u zwierząt, u których doszło do odkładania się tzw. blaszek amyloidowych – charakterystycznych dla alzheimera zmian w mózgu.

Zastrzyki bezpośrednio do mózgu to terapia inwazyjna, której nie można stosować regularnie u ludzi. Dlatego zespół Tuszynskiego wypróbował również wykorzystanie genetycznie zmodyfikowanych nieszkodliwych wirusów. Wyposażono je wcześniej w gen produkujący BDNF. Wirusy te mogą następnie wkleić ten gen ludzkim komórkom, które rozpoczną całkowicie naturalną produkcję substancji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum