Ekspertka ostrzega: nie możemy kształcić lekarzy, którzy nie będą mieli wiedzy o nowych technologiach

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia22 listopada 2022 19:00

- System kształcenia kadr medycznych nie nadąża za rozwojem technologii - uważa prof. Halina Podbielska, przewodnicząca Rady Dyscypliny Naukowej Inżynieria Biomedyczna na Politechnice Wrocławskiej. - Oprócz lekarzy, którzy będą mieli bezpośredni kontakt z pacjentem, potrzebujemy wizjonerów przyszłości, lekarzy nadających kierunek rozwojowi medycyny - tłumaczy.

Ekspertka ostrzega: nie możemy kształcić lekarzy, którzy nie będą mieli wiedzy o nowych technologiach
Lekarze inżynierzy to przyszłość medycyny? Fot. AdobeStock

 

Kształcenie kadr medycznych. Rekordowa liczba studentów na kierunku lekarskim

W roku akademickim 2022/2023 naukę na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym rozpoczęła rekordowa liczba ponad 10 tys. studentów. Czy to przełoży się na jakość?

Zdaniem prof. Haliny Podbielskiej, przewodniczącej Rady Dyscypliny Naukowej Inżynieria Biomedyczna na Politechnice Wrocławskiej, "system kształcenia kadr medycznych nie nadąża za rozwojem technologii i wciąż nie do końca przygotowany jest do współczesnych potrzeb związanych z coraz większą liczbą nowoczesnej aparatury w szpitalach".

- Nie możemy kształcić lekarzy, którzy nie będą mieli wiedzy o nowych technologiach. Musi się ona znaleźć w programach kształcenia i w tej chwili już bardzo wiele uniwersytetów na świecie to rozumie - podkreślała prof. Podbielska w trakcie Forum Rynku Zdrowia.

Wskazywała, że w USA prowadzone są już studia, które kończą się uzyskaniem tytułu Physician Engineer, czyli lekarza inżyniera.

"Potrzeba nam osób, które będą kształtowały oblicze medycyny"

Przypominając, że Politechnika Wrocławska przymierza się do utworzenia kierunku lekarskiego, tłumaczyła, że "powinna istnieć elita, dla której studia medyczne będą nieco inaczej wyglądały".

- Potrzeba nam jutronautów. Osób, które będą kształtowały oblicze medycyny w przyszłości. Oprócz lekarzy, którzy będą mieli bezpośredni kontakt z pacjentem, potrzebujemy wizjonerów przyszłości, lekarzy nadających kierunek rozwojowi medycyny - wyjaśniała prof. Podbielska.

Wyliczała, że rocznie w Polsce około 1000 osób kończy inżynierię biomedyczną. 

- To są osoby, które bardzo dużo umieją z medycyny, odbywają praktyki w szpitalach, a nie potrafimy ich wykorzystać masowo w ochronie zdrowia - tłumaczyła.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum