Ekspert o najnowszych trendach w badaniach mózgu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 marca 2019 09:31

Dzięki badaniom mózgu za pomocą bardzo zaawansowanej technologicznie aparatury istnieje duża szansa na rewolucję w psychiatrii. O nowych trendach w badaniu mózgu opowiada PAP prof. Włodzisław Duch z Laboratorium Neurokognitywnego UMK w Toruniu.

Ekspert o najnowszych trendach w badaniach mózgu
Fot. Archiwum

Jak powiedział w rozmowie z PAP prof. Włodzisław Duch, mózg jest najbardziej złożonym obiektem w znanym nam wszechświecie.

- Zawiera prawie 100 miliardów neuronów i 100 000 miliardów połączeń. To jest niesłychanie dużo i w tych połączeniach, i w tej strukturze mózgu, zawarta jest informacja o tym, jaki jest świat i co można w tym świecie zrobić, jak go postrzegać i rozumieć - dodał.

Naukowiec wskazał kilka aktualnych trendów w badaniach nad mózgiem.

- To, co w tej chwili robimy, to poszukiwanie funkcjonalnych zależności pomiędzy strukturami mózgu za pomocą bardzo skomplikowanych urządzeń, takich jak rezonans magnetyczny. Z ich pomocą jesteśmy w stanie dostrzec, które obszary mózgu ze sobą współpracują, jak przesyłają informacje między sobą. Jest duża szansa, że część z tych badań spowoduje, że wkrótce dojdzie do rewolucji w psychiatrii - powiedział.

- Naukowcy coraz lepiej rozumieją bowiem, co powoduje poszczególne zaburzenia przepływu informacji w mózgu i gdzie mają one miejsce - podkreślił.

Według niego jednym z ważnych trendów w badaniach światowych jest próba opisu tego, jak działa mózg - od zupełnych podstaw, czyli od poziomu genetyki oraz budowy komórek. - Chcemy poznać, jak komórki ze sobą współpracują i jak ta współpraca następnie powoduje, że my coś rozumiemy, postrzegamy, przetwarzamy - opowiadał.

Drugi trend to badanie bioelektrycznej aktywności mózgu.

- Ona jest związana z tym, że różne neurony, czy różne obszary mózgu wzajemnie przesyłają do siebie informacje, więc chcemy zobaczyć, jak są ze sobą połączone - powiedział. Dodał, że bardzo rozwinęła się nowa gałąź wiedzy - konektomika. Zajmuje się ona badaniem tego, w jaki sposób mózg jest połączony i jak jest przesyłana informacja w jego wnętrzu.

Prof. Duch przyznał, że jeszcze kilka lat temu miał w czasie badania mózgu "poczucie pewnej tajemnicy".

- Takiej, że wiele rzeczy nie rozumiemy. Ale teraz trudno mi znaleźć taką sytuację eksperymentalną, dla której nie znalazłbym przynajmniej modelu jej wyjaśnienia takiego, który tłumaczyłby na przykład nietypowe zachowanie - zaznaczył.

- Z jednej strony jest nadal wiele rzeczy, których nie rozumiemy, np. jak działa pamięć czy różnego rodzaju procesy poznawcze. Z drugiej strony stworzyliśmy modele prawie wszystkich takich procesów, czyli możemy sobie wyobrazić, jak one przebiegają - mówił prof. Duch.

 Szymon Zdziebłowski

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum