Ekspert: nie ma przełomu w testach nad nową szczepionką przeciwko HIV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 września 2011 12:19

Hiszpańscy specjaliści twierdzą, że aż 90 proc. poddanych testom ochotników w pełni zareagowało na szczepionkę przeciw wirusowi HIV. To nie znaczy, że preparat chroni przed groźnym wirusem - uważa polski ekspert.

Ekspert: nie ma przełomu w testach nad nową szczepionką przeciwko HIV
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pisma "Vaccine" oraz "Journal of Virology" poinformowały, że u 85 proc. badanych osób odpowiedź immunologiczna utrzymała się przez rok.

- Przejrzałem dokładnie uzyskane przez hiszpańskich specjalistów wyniki badań. Wykazały one, że jedynie u 33 proc. ochotników nastąpiła neutralizacja przeciwciał - podkreśla dr Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń w Warszawie.

Specjalista tłumaczy, że odpowiedź immunologiczna nie oznacza jeszcze, że u zaszczepionych osób organizm wytworzył ochronę przed zakażeniem.

- Taka reakcja świadczy tylko o tym, że organizm zauważył wirusa - twierdzi dr Grzesiowski.

Mariano Esteban, szef Najwyższej Rady Badań Naukowych, przekonuje, że szczepionka, oznaczona skrótem MVA-B, wykazała w I fazie badań co najmniej taką samą skuteczność jak inne tego typu preparaty, które były lub są testowane. Pierwsze próby hiszpański specjalista przeprowadził na 30 osobach.

W szczepionce wykorzystano unieszkodliwionego wirusa krowianki (Modified Ankara Vaccinia virus), który wcześniej posłużył już do produkcji preparatów chroniących przez ospą prawdziwą. Wirus został też zmodyfikowany genetycznie i pozbawiony możliwości rozmnażania się. Do jego DNA wprowadzono cztery geny (Gag, Pol, Nef i Env), dzięki którym potrafi go rozpoznać ludzki organizm wytwarzając odpowiednie przeciwciała.

- W ten sposób pokazujemy jak "wygląda" wirus HIV, by układ odpornościowy mógł go łatwo rozpoznać - twierdzi w komentarzu do badań Mariano Esteban.

Dodał, że dzięki temu, gdy wirus wniknie do organizmu człowieka i będzie próbował się namnażać w jego komórkach, zostanie unieszkodliwiony przez system immunologiczny, a komórki, do których zdążył już się przedostać, zostaną zniszczone.

Dr Paweł Grzesiowski jest bardziej sceptyczny. Jego zdaniem za wcześnie jest, by mówić o jakimkolwiek przełomie w badaniach nad szczepionką przeciwko HIV.

- Moim zdaniem to nie jest nowe osiągnięcie - podkreśla polski specjalista.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze