Eksperci: zamrożenie obiektów sportowych może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu

Autor: PAP - Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 07 grudnia 2020 09:01

Jednym negatywnych skutków pandemii dla naszego zdrowia może okazać się spadek aktywności fizycznej związany m.in z zamknięciem obiektów sportowych - alarmują eksperci.

Eksperci: zamrożenie obiektów sportowych może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Obowiązujące ograniczenia w dostępie do obiektów sportowych, w tym siłowni i klubów fitness mogą przyczynić się do spadku aktywności fizycznej społeczeństwa - oceniają eksperci. Ich zdaniem będzie to mieć długofalowy negatywny wpływ na zdrowie publiczne.

Z regularnie prowadzonego badania MultiSport Index wynika, że w ostatnich latach poziom aktywności fizycznej Polaków systematycznie wzrastał - średnio o ponad 2 punkty procentowe w skali roku. Wiosenny lockdown związany z pandemią COVID-19 sprawił, że Polacy ograniczyli ćwiczenia. Przyczyniło się to do spadku ogólnego poziomu aktywności fizycznej Polaków o 4 punkty procentowe - z 65 proc. na początku 2020 r. do 61 proc. w okresie wiosennego lockdownu. Wtedy też aż 43 proc. osób uprawiających sport przyznało, że ograniczyło treningi.

Wraz z ponownym otwarciem obiektów sportowych w czerwcu, aktywność fizyczna społeczeństwa wzrosła do poziomu 63 proc., wskazuje najnowsze badanie MultiSport Index 2020 pt. „Aktywność Polaków wymaga wsparcia”. Jednak – jak przewidują eksperci - ponowne wprowadzenie ograniczeń funkcjonowania obiektów sportowych, może znów wywołać spadek aktywności fizycznej społeczeństwa. To będzie mieć długofalowy negatywny wpływ na zdrowie publiczne, oceniają.

- Jeśli Polacy będą rezygnowali z aktywności fizycznej powinniśmy spodziewać się wzrostu częstotliwości występowania chorób cywilizacyjnych, które zwłaszcza w czasie pandemii wciąż stanowią największe zagrożenia dla zdrowia i życia współczesnych społeczeństw - wskazuje mówi dr hab. Ernest Kuchar, specjalista medycyny sportowej i chorób zakaźnych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak przypomina ekspert, brak aktywności fizycznej jest bezpośrednim powodem występowania 27 proc. przypadków cukrzycy oraz 30 proc. przypadków choroby niedokrwiennej serca. - To bardzo znaczący odsetek, jeśli spojrzymy na statystyki zachorowań. Na cukrzycę choruje w Polsce około 3 mln ludzi, z nadciśnieniem tętniczym zmaga się co trzeci dorosły Polak. Innymi słowy, brak aktywności fizycznej odpowiada za prawie milion przypadków cukrzycy i prawie cztery miliony przypadków nadciśnienia tętniczego - wymienia specjalista.

Na rosnący problem chorób cywilizacyjnych w obliczu pandemii zwraca uwagę także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która ostatnio zaktualizowała wytyczne dotyczące aktywności fizycznej. WHO rekomenduje osobom dorosłym podejmowanie od 150 do 300 minut (wcześniej 150 minut) umiarkowanego bądź intensywnego wysiłku fizycznego w tygodniu. Według WHO niedobór ruchu odpowiada aktualnie za blisko 5 milionów zgonów w ciągu roku na całym świecie.

Co ważne, sport może również pomóc utrzymać zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie w dobie pandemii i zmniejszyć negatywne skutki pracy zdalnej.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum