Eksperci typują tegorocznych zdobywców nagrody Nobla w dziedzinie medycyny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 września 2011 10:46

Naukowców, którzy mają największe szanse na otrzymanie tegorocznych Nagród Nobla, wytypował ekspert agencji Reutera. Wśród potencjalnych kandydatów są m.in. odkrywcy leków na białaczkę.

Eksperci typują tegorocznych zdobywców nagrody Nobla w dziedzinie medycyny
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
David Pendlebury, który zdobywców Nobli typuje od 1989 roku, wykorzystał dane z agencyjnej "Sieci Wiedzy" (Web of Knowledge) - sprawdzał, jak często opublikowane prace danego badacza były cytowane i wykorzystywane do dalszych badań przez innych naukowców. Jak zauważył, naukowcy zdobywający Nagrodę Nobla publikują pięć razy więcej niż przeciętny naukowiec i są cytowani 20 razy częściej.

Ekspert przewiduje, że w poniedziałek, 3 października, na Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny mają szansę trzy zespoły.

Pierwszy z nich tworzą Amerykanie: Brian J. Druker z Oregon Health and Science University w Portland, Nicholas B. Lydon - współzałożyciel amerykańskich firm, m.in. AnaptysBio i Blueprint Medicines oraz Charles L. Sawyers z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w Nowym Jorku. Szansę na nagrodę daje im odkrycie imatynibu i dasatynibu, rewolucyjnych leków stosowanych w terapii przewlekłej białaczki szpikowej.

Drugą grupę potencjalnych laureatów stanowią Robert S. Langer z Massachusetts Institute of Technology w Cambridge i Joseph P. Vacanti z Harvard Medical School - pionierzy badań w dziedzinie inżynierii tkankowej i medycyny regeneracyjnej.

Pendlebury wskazuje również na Jacquesa F. A. P. Millera z University of Melbourne w Australii - odkrywcy u ssaków limfocytów T i B. Również dzięki niemu wiemy, jak funkcjonuje grasica.

Szansę mają również, zdaniem eksperta, Amerykanie - Robert L. Coffman z Dynavax Technologies w Berkeley oraz Timothy R. Mosmann z University of Rochester - odkrywcy dwóch typów limfocytów T - TH1 i TH2 oraz ich roli w układzie odpornościowym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze