Eksperci: picie soków nie zwiększa ryzyka nadwagi u młodzieży

Autor: money.pl/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2015 14:03

Nie ma związku między codziennym piciem soków owocowych a zwiększoną masą ciała u młodzieży - przekonuje w wypowiedzi dla PAP prof. Lidia Wądołowska z Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Eksperci: picie soków nie zwiększa ryzyka nadwagi u młodzieży
Picie soków nie zwiększa ryzyka nadwagi u młodzieży. Fot. Archiwum

Specjalistka powołuje się na własne badania, którymi objęto 1 700 nastolatków w wieku 13-19 lat. Wykazały one, że 28 proc. młodzieży codziennie sięga po sok owocowy, 22 proc. spożywa sok owocowy 4-6 razy w tygodniu, 29 proc. 2-3 razy w tygodniu, 13 proc. raz w tygodniu, a 8 proc. rzadziej niż raz na tydzień.

Jednak nastolatki spożywające soki owocowe codziennie i minimum 4 razy w tygodniu nie mają problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. - W grupie tej odnotowano nawet niższy odsetek dziewcząt i chłopców borykających się z nadwagą. U młodzieży sięgającej po sok owocowy raz w tygodniu lub rzadziej odsetek osób ze zwiększoną masą ciała był tylko nieznacznie większy - podkreśla prof. Wądołowska.

Prof. Witold Płocharski z Instytutu Ogrodnictwa podkreśla, że w Unii Europejskiej do soków owocowych nie wolno dodawać żadnych dodatków, w tym cukrów. - Wartość kaloryczna soku zbliżona jest do wartości kalorycznej owoców, z których powstał i wynosi poniżej 50 kcal w 100 ml. Wyższą kaloryczność mogą mieć tylko soki z owoców bardzo bogatych w cukry, np. z winogron - dodaje.

Przykładowo 100 ml soku pomarańczowego to ok. 45 kcal, a 100 g pomarańczy to również ok. 45 kcal.

- Badanie potwierdza zatem, że wyłączenie tej grupy produktów z codziennej diety szkodzi, a nie pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, chyba, że jak wskazują badania amerykańskie, chodzi o osoby genetycznie skłonne do otyłości - stwierdza prof. Płocharski.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że wraz z wiekiem spada liczba osób sięgających codziennie po sok owocowy. W wieku 10-14 lat codzienne spożywa sok owocowy 61 proc. nastolatków, natomiast w grupie młodzieży w wieku 15-19 lat już tylko 52,7 proc.

Z badań prof. Wądołowskiej wynika, że po soki owocowe częściej sięgają nastolatki mieszkające w dużych miastach oraz dziewczęta.

Więcej: tech.money.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum