Eksperci: otyłość wpływa na zaburzenia erekcji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 września 2013 13:44

Nadwaga i otyłość u mężczyzn grożą problemami z potencją. Są one zarówno efektem chorób powiązanych z otyłością, jak i niezależną przyczyną problemów seksualnych - poinformowano podczas IV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością w Zawierciu (Śląskie).

Eksperci: otyłość wpływa na zaburzenia erekcji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Doc. Paweł Bogdański z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przytoczył m.in. wyniki badań pacjentów z zaburzeniami erekcji. Stwierdzono, że blisko 8 na 10 z nich miało nieprawidłowy wskaźnik masy ciała. Inne badania wskazują, że nadwaga wiąże się z 1,5-krotnym wzrostem ryzyka wystąpienia zaburzenia erekcji, otyłość - z ponad 3-krotnym. 

Z kolei badania przekrojowe przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych i 5 krajach europejskich, oceniające związek zaburzeń erekcji z częstością występowania otyłości i nadwagi, jednoznacznie wskazały, że w krajach, w których większy procent mężczyzn miał prawidłową masę ciała, rzadziej występowały zaburzenia erekcji niż w krajach, w których wskaźnik masy ciała był wyższy.

- Bez wątpienia duży wpływ na pojawienie się zaburzeń erekcji mają choroby epidemiologicznie związane z otyłością, jak cukrzyca, nadciśnienia tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej oraz choroby układu sercowo-naczyniowego. Cukrzyca typu 2, silnie związana z epidemią otyłości, przyspiesza częstość występowania zaburzeń erekcji u mężczyzn średnio o 10 do 15 lat - powiedział doc. Bogdański. 

Z kolei zaburzenia erekcji u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym dotyczą - według niektórych opracowań - 50-60 proc. mężczyzn zmagających się z tą chorobą. Inny bardzo ważny czynnik wystąpienia zaburzeń erekcji to miażdżyca. - Zaburzenia erekcji w 50 proc. związane są z tą przewlekłą chorobą - mordercą XXI w. Wiemy też, że otyłość w wielu różnych mechanizmach przyspiesza rozwój miażdżycy - mówił naukowiec. 

Przypomniał, że naczynia krwionośne doprowadzające krew do prącia mają wielkość 1-2 milimetra. - Zaburzenia erekcji to wczesny marker rozwoju miażdżycy, bo w tak małych naczyniach, o tak małym przekroju zwężenia krytyczne pojawiają się częściej i szybciej - mówił.

Wśród mechanizmów tłumaczących bezpośredni wpływ otyłości na zwiększone ryzyko zaburzeń erekcji analizowane są zaburzenia hormonalne, zaburzenia funkcji śródbłonka i insulinooporność. - Kluczowe znacznie dla zaburzeń erekcji ma obniżone stężenie testosteronu, co wpływa również na zmianę histologiczną tkanek prącia - powoduje ubytek włókien elastycznych w otoczce białawej prącia oraz ubytek komórek mięśni gładkich w ciałach jamistych, które w obu przypadkach zastępowane są kolagenem - tłumaczył Bogdański.

W efekcie tych niekorzystnych procesów pojawia się deficyt tlenku azotu, który jest podstawowym mediatorem odpowiedzialnym za rozkurcz mięśni gładkich w ciałach jamistych - podstawowego elementu niezaburzonej erekcji. 

Doc. Bogdański podkreślił, że wciąż potrzebne są dobrze przygotowane badania analizujące wpływ redukcji masy ciała na zaburzenia erekcji. - Wcześniej często były traktowane jako tematy tabu, pomijane w ocenie podczas dużych badan klinicznych - zaznaczył. 

Przytoczył jednak wynik włoskiego badania na grupie 110 mężczyzn z zaburzeniami potencji, obserwowanych przez 2 lata. Grupa interwencyjna przeszła edukację na temat zasad zdrowego żywienia i podjęła aktywność fizyczną. Uczestnicy tej grupy zaobserwowali istotną poprawę, a u 30 proc. problemy z erekcją całkowicie ustąpiły. Autorzy badania tłumaczyli to pozytywnym efektem spadku masy ciała i aktywnością fizyczną. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum