Eksperci: niealkoholowe stłuszczenie wątroby to już globalna epidemia

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia   • 17 grudnia 2019 15:03

Odsetek osób, u których na skutek nadmiernego gromadzenia się tłuszczu w wątrobie dochodzi do jej uszkodzenia, stale rośnie. Międzynarodowi eksperci ostrzegają, że tzw. niealkoholowe stłuszczenie wątroby jest już piątą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie.

Eksperci: niealkoholowe stłuszczenie wątroby to już globalna epidemia
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

W Polsce, według szacunków, nawet 9 milionów osób może mieć  niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD). Jak pokazują wyniki przeprowadzonego badania "Polacy, a niealkoholowe stłuszczenie wątroby" (przeprowadzonego przez agencję IPSOS), poziom wiedzy na temat wątroby oraz chorób tego narządu jest w społeczeństwie polskim wciąż bardzo niski.

Z raportu wynika, że choć ponad połowa respondentów wie, że o wątrobę należy odpowiednio dbać, tylko 35% jest świadomych, że ma ona zdolność do regenerowania się. Niepokojące są również wyniki znajomości objawów wskazujących na choroby wątroby.

Ponad połowa badanych Polaków (56%) uważa, że ból brzucha może sygnalizować problemy z wątrobą. Typowe symptomy dla chorób tego narządu to jednak: złe samopoczucie, zaburzenia snu, zmęczenie, zaburzenia koncentracji, brak apetytu. W niektórych przypadkach występuje dyskomfort w prawym podżebrzu, jednak zazwyczaj nieodczuwalny jest ból wątroby, dlatego też wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z występowania choroby.

Specjaliści podkreślają, że jednym z kluczowych czynników ryzyka NAFLD jest otyłość, do której prowadzą nieprawidłowe nawyki żywieniowe.

Więcej: wyborcza.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum